Trompet ve bakır nefesli çalgıların nefes sorunları
  1. Tez No: 24977
  2. Yazar: METİN MERT KEŞKEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OVA SÜNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
37 ÖZET Bu çalışmada bakır nefesli enstrüman çalmak isteyen kişilerin, rahat bir şekilde başarı kazanabilmeleri için gereken nefes teknikleri veril mektedir. Rahat nefes alma ve vermeyi öğrenen kişiler normal yaşamların da da bunun ne kadar gerekli ve faydalı olduğunu anlayacaklardır. Bu nedenlerle nefes kullanımını öğrenen kişiler bir enstrüman çalmanın kurallarına uyulduğu taktirde ne kadar kolay ve rahat olunabile ceğini göreceklerdir. Tezimizde de amaç bu konuyu çalışanların anlamalarını sağla maktır.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY In that study, necessary techniques have been given to a person who ^ejits to play a copper blowing musicial instrument successfully. People who can learn how to breathe in and out comfortably will recognize how useful it is in their normal lives. If a person obeys the rules of playing the instrument and learns the usage of breathing, he will soon understand how easy it is. The aim of the thesis is to provide their understanding on the subject.