Modüller formlar üzerine bazı bağıntılar
  1. Tez No: 35158
  2. Yazar: S.UĞUR KIRMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada, [e,] karakteristikli n. mertebeden $- teta sabitinin, T(l) modüler grubunun bazı özel altgrupları için, | ağırlıklı tam modüler form olduğu gösterildi. P = 2,3,5,7,13 ve r = ~ için n 6 Z+olmak üzere gnrrVı/öT) fonksiyonunun t)(t) fonksiyonu cinsinden ifadelerinden faydalanılarak, To(p) altgrubu için otomorfik fonksiyon olduğu bulundu. t}(t) fonksiyonu ile [*] karakteristikli 1. mertebeden 6- teta fonksiyonu arasında orijinal bir bağıntı elde edildi. Bunlardan başka, /(r), T(l) modüler grubu için, k ağırlıklı modüler form ise, m 6 Z+ için /(rm) fonksiyonunun T(l) modüler grubu için km ağırlıklı modüler form ve y£
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, it was shown that nth order theta constant with given characteristic [ e, ] is an entire modular form of weight | for the some special subgroups of modular group T(l). For p = 2, 3, 5, 7, 13, r = -^j- and n ? Z\ it was found that function 'enrftvoV) ' usmS ?;(r), is an automorphic function under the subgroup r0(jt>). An original relation between t)(t) and the first order theta function with character istic [e,] was obtained. However, if /(r) is a modular form of weight k for the modular group r(l), for m 6 Z+, it was shown that function /(rm) is a modular form of weight km for the modular group T(l) and /(TTO)//m(r) is a modular function.