Âyanlar çağında İçel sancağında sosyal hareketlilik
Social mobility in the âyans age in İçel sanjak
- Tez No: 351601
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN M. EMECEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 550
Özet
Âyanlık meselesi Osmanlı tarihinin en ilginç konularındandır. Merkeziyetçi bir imparatorluğun periferisinde otorite sahibi böyle mahallî güçlerin nasıl olup da ortaya çıktığı, araştırmacıların merakını celb etmiş bir husustur. Bu sebeple yıllardan beri devam eden çalışmalarla hatırı sayılır bir literatür meydana getirilmiştir. Fakat buna rağmen, belki de yeterince dar bölgeli monografik araştırma bulunmadığından, meselenin tartışmalı birçok veçhesi üzerinde henüz fikir birliğine varılamamıştır. İşte bu tezin ana çıkış noktası, süregelen bu tartışmalara, İçel âyanlığı bağlamında elverdiği ölçüde katkı yapmaktır. Zira âyanlık, Osmanlı İmparatorluğu'nun diğer birçok taşra bölgelerinde olduğu gibi, İçel sancağında da yaygın ve etkin şekilde görülmüştür. 1690'lardan itibaren varlıkları iyice belirgin hale gelen âyanlar, 18. yüzyıl sonlarına kadar İçel'de idareden, iktisadî ve ticarî hayata kadar hemen her alanda etkinliklerini sürdürmeyi başarmışlardır. Bu araştırmada, önde gelen İçel âyan hânedânlarının bu nevi faaliyetleri ele alınmış; buradan hareketle Osmanlı'daki genel âyanlık olgusu içinde, İçel âyanlığının ne gibi belirgin hususiyetlerinin bulunduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ayanship (local notables) issue is one of the most interesting subjects of the Ottoman history. It is an issue which attracted curiosity of the researchers how such powerful local authorities came into existence on the periphery of a centralist empire. Therefore, a substantial literature has been formed thanks to the researches carried out for years. However, since there is not enough regional demographic research, a consensus could not yet be reached on many controversial aspects of the issue. For that reason, the starting point of this thesis is to contribute to the ongoing discussions in the context of İçel ayans within the bounds of possibility. Because ayans were also common and active in İçel Sanjak like in many other rural areas of the Ottoman Empire. Ayans, who became quite apparent since 1690s, achieved continuing their activities in almost every area such as administration, economy and business until the end of 18th century. In this research those kinds of activities of the prominent dynasties of İçel ayans are discussed; and thus, what kind of characteristic features there are in the fact of İçel ayans of the Ottomans is tried to be presented.