Kırklareli-Babaeski arasında yer alan Şeytandere Havzasındaki toprakların toprak taksonomisine göre sınıflandırılması
- Tez No: 35161
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL CANGİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
80 ÖZET Bu çalışmada Kırklareli ili, Şeytandere yatağı ve çevresinde oluşmuş toprak profillerinin, morfolojik, fizik sel ve kimyasal özellikleri incelenerek, çeşitli toprak sı nıflandırma sistemlerine göre sınıflamaları yapılmıştır. Çalışmada 10 adet toprak profili incelenmiştir. Bunlardan 1 no'lu profilin ana materyali metagranittir. 2 no'lu profilin ana materyali Şosen yaşlı kireç taşıdır. 3 no'lu profilin ana materyali, kuvars çakılları ile bera_“ber gelmiş, toprak materyalinin karışımından oluşan akıntı materyalidir. 4 no'lu profilin ana materyali kum' lu depo zitlerdir. 5 no'lu profilin ana materyali, kuvarsit çakıl. - ları arasında killi materyallerin oluşturduğu sert ve ma sif tontul çökellerdir.6 no'lu profilde ana materyal, kura- 'lu killi depozitlerdir. 7 no'lu profilde ana materyal aHL viyal depozitlerdir. 8 no'lu profilde ana materyal kireç taşıdır. 9 no'lu profilde ana materyal alüviyal pepozit ve yüksek araziden taşman materyaller olup, 10 no'lu profil de ise ana materyal kumlu materyaller İçerisinde killi de pozitlerdir. Bölge' de yıllık ortalama yağış 578.8 mm.dir.Yıl-.1- lık ortalama ısı ise 1 3. Q*G. civarında' dır. Deniz seviyesin. den yükseklik 190 ile 90 m. arasında değişmektedir. Bitki örtüsü, genellikle bodur ağaçlar, hububat ta rımı yapılması nedeniyle, mevsimlik ekilebilir nitelikteki hububat türleri, sebze ve meyve ağaçları ile mer'a bitkileridir.81 Çalışma alanında incelenen toprakların çoğu orta ince tekstür sınıfında, tın'lı toprakları oluş- turmaktadır. 2, 6 ve 7 no'lu profillerdeki topraklar in tekstüre sahip topraklar dır. Organik madde içerikle- ”ri % 0.4-0 ile % 3.99 arasında değişmektedir.pH, 4.5- 7.8 arasında* dır. Çalışma alanı topraklarında katyon değişim kapasitesi 6,85-32.29 me/ 100 gr. arasında değişmek_____ tedir. ' 6 no'lu profilin dişinde" tüm profiller genç alüovyal topraklar üzerinde yer almışlardır.Topraklar, Toprak Taxonomy (1992)' sine göre sınıflandırılmıştır. 1 no'lu profil Cumulic Haplumorept, 2 no'lu profil Eutrochreptic Rend oil, 3 no'lu profil Typic Us- tifluvent, 4 no'lu profil Ustic Quartzipsamment, 5 no* lu profil Arenic paleustalf, 7 no'lu profil Typic üs- tifluvent, 8 no'lu profil Typic Rendoll, 9 no'lu pro fil Typic Ustifluvent ve 10 no'lu profil Ustoxic Quart.» zipsamraent olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY In this study, The soil profiles with their morphological, physical and. chemical formation factors in Kırklar el i _Ş ey t and er e“bed were investigated and classified according to the various soil classifica tion systems.Ten kinds of soil profiles were investi gated in that 3tudy.From those, the parent material of the first profile is metagranit.The second profile's parent materials are Eosen old calcite rocks.The pa rent material of the third profile is the stream mate*, rial formed with Qtuartz and the soil material.The fo urth profile's parent materials are sandy depozits. The parent materials of the fifth profile are hard mas' sive depozits formed with clayed materials among the quart zi t graveİ3.Sandy and Glayed depozits are the parent materials of the sixth profile aliivial depozits are the parent material of the seventh prof ile.The pa rent material of the eight profile is calcite rock. Tne parent materials of the ninth profile are aluvial depozits ahd other materials moved from high areas. Clayed depozits within the sandy materials are parent materials of the tenth profile. The annual average rainfall is 578.8 mm. in this region. The average temperature is about 13.0G. annually.The altitude changes between 190 m.to 90 m.83 The natural vegetations of the region are usual ly 3hort trees, cereals due to the agriculture in the region, vegetables, fruit trees and pasture plants. Most of the soils studied on the area are mode rately fine texture class and soils with loam. The soils on profiles 2, 6 and 7 have fine texture.Organic matter contents change between % 0.40 and % 3. 99. For the soils studied, the cation exchange capacity is between 6.85- 32.29 me/100 gr.All profiles except the profile 6 are on the yuong aluvial soils.The soils have been classi fied according to the Soil Taxonomy (1992).The profile named number 1 has been classified as Cumulic Haplurab- rept, Number 2 as ”Eutrochreptic Rend oil, Number 3 as Ty- pic Jst i fluvent, Number 4 as Quart zip 3 amment, number 5 as Arenic Paleustalf, number 7 as Typic U3t i fluvent, number 8 as Typic Rend oil, number 9 as Typic Ustifluvent and number 10 a3 Ustoxic Quart zip s amment.