Milletlerarası Deniz Hukukunda yabancı gemilerin alıkonulmasında kıyı devletinin yetkisi
The juristiction of the coastal state at the detention of the foreign ships at the law of the sea
  1. Tez No: 351632
  2. Yazar: MURAT MALKOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Milletlerarası hukukta kabul edilen temel prensip açık denizlerin serbestliği ilkesidir. Buna göre tüm devletler kıyı devletinin barışına, düzenine ve güvenliğine zarar vermeden bu sulardan geçebilir. Ancak bazı durumlarda ise bu geçişin çeşitli nedenlerle durdurulabileceği kabul edilmiştir. Bu durumlar 1958 tarihli Cenevre Açık Deniz Sözleşmesi ve 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi?nde ayrıntılı düzenlenmiştir. Çalışmamızın konusu Milletlerarası hukuk?ta kıyı devletinin gemileri alıkoyma yetkisi ve bu yetkinin sınırlarıdır. Bu kapsamda kıyı devletinin farklı deniz alanları olan bölgelerinde gemilerin geçişleri ve bu geçişlerin sınırlarını incelemeye çalıştım. Bunu yaparken de konuya deniz hukukunda deniz alanlarını inceleyerek başladım. Bu deniz alanlarını iç sular, karasuları, bitişik bölge, münhasır ekonomik bölge, kıta sahanlığı ve açık denizler olarak ayrı ayrı tasnifleyerek tüm bu alanlarda kıyı devletinin ve bir kıyı devleti olarak Türkiye Cunhuriyeti?nin yetkilerini incelemeye çalıştım. Bu yetkileri inceledikten sonra gemilerin derhal serbest bırakılmasını Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi?nde görülmüş olan davalara göre inceleyerek çalışmamı tamamlamaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
The basic principle adopted in international law, the principle of freedom of the high seas. Accordingly, all states of the coastal state peace, order and security without damaging the waters pass it. However, in some cases, stopped, this transition has been recognized for several reasons. This status dated 1958 Geneva Convention on the law of the sea and the 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea has been arranged in detail. The subject of our study is the juristiction of detention of the coastal state in the international law. In this context, the state of coastal marine areas in different parts of the ship tried to examine the limits of transitions, and these transitions. In doing so, I started studying the subject areas of maritime law, coastal sea. This marine areas, internal waters, territorial waters, the contiguous zone, the exclusive economic zone, continental shelf and the high seas separately examine all of these areas, try to examine the powers of the coastal state and turkish Republic asa a coastal state. After reviewing these powers I try to finish my study by analyzing the prompt release cases which was handed by International Tribunal for the Law of the Sea (ITLOS).