Lilium yetiştiriciliğinde değişik harç kullanımının çiçeklenmeye etkileri
The Effect of using different growing media for growing lily on the flowering
  1. Tez No: 35166
  2. Yazar: RÜYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASLI B. KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
VII ÖZET Bu araştırma, zambağın“ Connecticut King ”kültür çeşidinin 5 farklı harçta yeüştirilınesinin çiçeklenme ve çiçek kalitesi üzerine etkilerini saptamayı amaçlamıştır. Kullaıulan harçlar (hacim olarak); 1:1 Funda Toprağı : İbreli Toprak ; 1:1:1 Tarla Toprağı : Perlit : Funda Toprağı, 2: 1 Tarla Toprağı : Funda Toprağı, 1:1:1 Tarla Toprağı : Perlit : İbreli Toprak ve 2:1 Tarla Toprağı : İbreli Toprak harçlardır. Deneme Tekirdağ Ziraat Fakültesine ait açık alanda 1992 yılı ilkbalıar yetiştirme döneminde, 25 x 13 cm ebadmdaki plastik torbalar içinde, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrüıiü olarak kurulmuştur. Çiçeklenme için ele alınan kriterler ; sürgün verme süresi, sürgün verme oram, başaklanma süresi, başaklanma oram, başak boyu, çiçek açma süresi, çiçek açma oranı, gövde kalınlığı ve bitki boyudur. Çiçek kalitesi için ise kandil sayısı, kandil çapı ve çiçeğin dayanma süresi dikkate alınmışür. Araşürmada sürgün verme süresi ve başaklanma süresi bakırımdan, istalistiki olarak 1:1:1 Tarla Toprağı : Perlit : İbreli Toprak ve 1:1 Funda Toprağı : İbreli Toprak harçlarında yetiştirilen bitkiler en erkenci olmuşlardır. En uzun bitki boyu ve en fazla kandil sayısı istatistiki olarak 1:1 Funda Toprağı : İbreli Toprak harcında yetiştirilen bitkilerden elde edilmiştir. Harçlardaki Tarla Toprağı oram arttıkça, bitkilerin çiçeklenme ve çiçek kalitesinde düşme görülmüştür. Kullanılan bütün harçlar, normal yetiştiricilikte kullanılan Tarla Toprağına göre çiçeklenme ve çiçek kalitesi yönünden daha olumlu sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY,. THE EFFECT OF USING DIFFERENT ' GROWING' MEDIA FOR GROWING i LILY ON THE FLOWERING The aim of this research was to determine the effect of growing of lily cv.“ Connecticut King ”in 5 differentcomposts on the flowering and flower quality. The composts used were 1:1 Humus of Heath : Pine Needles Soil, 1:1:1 Field Soil : Perlite : Humus of Heath, 2:1 Field Soil : Humus of Heath, 1:1:1 Field Soil : Perlite : Pine Needles Soil and 2:1 Field Soil : Pine Needles Soil, which mixed in wolumes according to the above formula. The experiment was made in the open in 1992 in Spring growing period and 25 x 15 cm plastic bags were used according to the randomised block design with 4 replications. The characteristics which were considered for flowering were ; time to shoot emergence, the percentage of shoot emergence, time to spike development, percentage of spike development, length of spike, time to flowering, percentage of flowering, stem diameter and plant length. The characteristics of flower quality were number of flowers, flower diameter and flower lasting period. According to the results, the plants which were grown in 1:1:1 Field Soil : Perlite : Pine Needles Soil and 1:1 Humus of Heath : Pine Needles Soil, gave the earliest shoots emergence and spike development. The largest plant length and maximum flower number were obtained from the plants grown in 1 : 1 Humus of Heath : Pine Needles Soil composts. The flowering and flower quality dropped as theReldSoil andHumus ofHeath contents of the composts increased. All composts gave better flowering and flower quality than the field soil.