Geleneksel ve endüstrileşmiş konutlarda cephe malzemeleri
  1. Tez No: 35167
  2. Yazar: ÖMÜR YÜCESOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
ÖZET Gelişen çağ ile birlikte teknolojide de büyük değişim ve gelişmeler gözlenmiştir. Bu gelişmeler yaşamın her alanında kendini gösterdiği gibi yapı sektörünüde yakından etkilenmiştir. Zaman içerisinde yapım sistemlerinde ve kullanılan malzemelerdeki gelişme dikkat çekici bir boyuttadır. Bu çalışmada zaman içerisinde gelişme göstererek pek çok çeşide ulaşmış cephe malzemelerinden geleneksel ve endüstrileşmiş konutlarda kullanılanlar incelenmiştir, incelemede yaygın olarak kullanılan malzemeler seçilmiştir. Seçilen bu malzemeler dış sıvalar, doğal taş kaplamalar, yapay taş kaplamalar, film kaplamalar, kaplama tuğlaları ve seramik kaplamalar olarak sıralanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde amaç, kapsam ve çalışma yöntemi tanıtılmaktadır. İkinci bölümünden sekizinci bölüm olan sonuç bölümüne kadar, incelenmek üzere seçilmiş ve yukarıda sıralan malzemelerin her biri kendi başına bir bölüm oluşturmaktadır. Malzemelerin incelendiği bu bölümlerde yapısal özellikler ve üretim araştırılırken, uygulamaların nasıl yapıldığı da gözlenmiştir. Yapılan bu işlemler şekil, tablo ve fotoğraflarla desteklenmiş, malzemeler ile ilgili farklı örneklere yer verilmiştir. Sekizinci bölümde de saptanmış olan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In accordanse with the development of the time and society, many great improvements have been observed in technology. It is also passible to see those technological improvements in the field of building counsruction. The systems and materials of coustruction have incredibly changed in recent years. The surface materials have reached a huge variety and only those which are used in traditional and modern houses are handled in this study. The purpose, the contents and methodology take place in the first section of the study. Each section between the first and the last deals with one of the mentioned materials. Beside the coustructional characteristics and productions of the materials, their aplications are also contained in these sections. All the study is supported by figures, tables and photographs, And in the last section the couclusions are examined.