Lilium hibritlerinde farklı fotoperiyotların gelişme süresi ve kalite faktörleri üzerine etkileri
The lilium hollandicum of defferent photoperiots are growth periods and quality factories
  1. Tez No: 85488
  2. Yazar: BİRSEL BİRLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son beş yi Ida Lilyum (Lilium sp.) yetiştiriciliği çiçek üretim belgelerinde önemli bir artı ş göstermiş özellikle CasaBlanca çeşdi, pazarlarda ı srarla aranan bir çeşit duruma gelmiştir. Ancak bu çeşidin, bölgemiz koşulları nda yetiştiriciliğinde önlemli problemler yaşanmı Ştı r. Lilyumlar da boy bilindiği üzere, önemli bir kalite faktörüdür. Bu faktör günlük değişin foto periyoda bağlıdır. Kısa gün koşullarda yetişen Lilyumlar da kalite faktöründen çiçek yapı uzunluğu ve çiçek çapı genişliği gün uzunluğuna bağlı olarak etkilenmektedir. Yapılan bu araştırmada 3 farklı Lilyum çeşidi kullanılmış. Bunlar Bolera, Belcento, Casablanca dır. Bu üç çeşidin bir kısmı doğal kısa gün koşullarına bırakılırken, bir kısmına günlük 4 saat uzun gün uygulaması yapılmıştır. Araştı rma sonucunda, uzun gün koşulları nda kalan çeşitlerin, doğal ki sa gün koşulları nda kalanlara oranla daha uzun çiçek sapı, daha büyük çiçek çapı oluşturduğu ve daha erken çiçeklendiği saplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last five years, growing up Lilium speciocum has shown important increase in the areas produced flower; aspecially CasaBLanca specium has become a type of production which is being, demanded in markets. However, many problems have been experienced in growing up this product in such on area condition. As in noon the height of the lilium is an essential factor in the quality of the product. This factor depends on photoperiod chancing day today. As for the Lilium growing up in natural day time conditions, the length of a flower, stalle an the diametre of a flower, which are considered among their quality factors have been, effected by the length of the day time period? It this research, three types of different Lilium have been used; Bolera, Belcanto, and CasaBlana. Some of this three types were left in natural day time and some of the others were left to a period of four hour-time. At the end of this research, the Lilium sp. which were left day time conditions, has formed larger flower diameter and produced earlier flower buds when compared to short (natural) day time conditions.