Yeni iletişim ortamları ile sömürgeciliğin dönüşümü, gözetim olgusu ve bireylerin farkındalık ve teslimiyetleri üzerine bir araştırma
The transformation of the colonialism and surveillance with new media and a research about the awareness and resignation of the individuals
  1. Tez No: 351669
  2. Yazar: ASLI KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ EMEL DİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmada, yeni iletişim teknolojileriyle dönüşüm geçiren toplumsal yapı ve iletişim ortamlarında, masaüstü sömürgeciliğin bir fonksiyonu olan gözetim olgusunun geçirdiği tüm evrelerden sonra günümüzdeki durumu ele alınmıştır. Gözetimin günümüzde; coğrafi sınırları ortadan kaldıran yeni iletişim teknolojileri ile tarihte hiç olmadığı kadar kapsamlı olması ve iktidarın bir güç unsuru haline gelmesi; geçmiş yüzyıllardan bugüne değin süregelen sömürgecilik anlayışına hizmet etmesi çerçevesinde tartışılmıştır. Hayatının neredeyse her yerinde gözetime maruz kalan bireylerin bu olgu karşısında farkındalığı ve teslimiyeti sınanmıştır. Anahtar Kelimeler : Masaüstü Sömürgecilik, Gözetim, Yeni İletişim Ortamları
Özet (Çeviri)
In this study, after all phases of surveillance -a function of desktop colonialism- the present state of its is discussed in the social structure and the communication environments which is transformed with new communication technologies. Nowadays surveillance; became a power factor and more comprehensive than ever with the new communication technologies that eliminates geographical boundaries; causes discussions its sense of service to colonialism. The awareness and surrender against surveillance, individuals who have been faced with this phenomenon almost every part of their lives, have been tested. Keywords : Desktop Colonialism, Surveillance, New Media