Hane halklarının konut tercihinin belirlenmesinde logit modelleri: Mıxed logit modeli yaklaşımı
Logit models to determine the housing preferences of households: A Mixed logit model approach
- Tez No: 351678
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜRİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmada, İstanbul'da ikamet eden hane halklarının konut tercihlerini etkileyen faktörler ve seçim durumları mixed (karma) logit modeli kullanılarak araştırılmıştır. Bu amaçla, tüketicilerin konut seçimlerinde etkili olan davranışsal özellikleri incelenmiştir. Mixed logit modeli, bireylere ve tercihlere ait özelliklerin rassal parametreler ve farklı dağılımlar dikkate alınarak oluşturulduğu seçim modelleridir. Bu model yardımıyla analizde bireylerin konut seçimlerinde etkili olan tutumları, alışkanlıkları ve davranışsal farklılıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Mixed Logit Modeli, Konut Tercihleri
Özet (Çeviri)
In this paper, the factors that affect housing preferences and the choice situation ofhouseholds in Istanbul were investigated by mixed logit models. In purpose, the behavioral characteristics which are effective in the residential preferences were examined. Mixed logit model is a choice model using with a combination of the different distributions and stochastic parameterstaking into account the individual attitudes and behaviors. Habits, attitudes and behavioral differenceswere determined in analysis with this model. Keywords : Mixed logit model, Housing Preferences