Bazı kıvırcık baş salata çeşitlerinin Tekirdağ'da ısıtılmayan cam serada erken ilkbahar ürünü olarak yetiştirmeye uygunluklarının tespiti
  1. Tez No: 35171
  2. Yazar: RAFET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞALK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu deneme. yabancı orijinli kıvırcık baş salata çeşitlerinin Tekirdağ 'da ısıtılmayan cam serada erken ilkbahar ürünü olarak yetiştirilmeye uygunluklarının tespiti amacıyla yapılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuş, onsekiz çeşitten oluşmuş (Saladin. Nr.2. Nr.3, Nr.4, Nr.5, Nr.6, Nr.7 Nr.7. Nr.8, Nr.9, Tasna. G.L. 118, Jasmine Calona. Malika, L-4721, Fimba Kristia. Ey-1330) ve 2 blok olarak düzenlenmiştir. Serada üretim planı şöyle olmuştur. Sonuçlara göre; çeşitler arasında istatistiki açıdan % 1 ve %5 düzeyinde önemli fark bulunmadıysada. baş çapı, kalitesi ve pazarlanabilir bitki ağırlığı dikkate alındığında Tasna ve Fimba çeşitleri diğer çeşitlere göre daha üstün özellikler göstermiştir, m- den 11 bitki hasat edildiği düşünülürse, dekara verim Tasna için 4.2 ton, Fimba için 3.6 ton 'dur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This experiment was made to determine the suitability of originally foreign cripshead lettuce varieties to grow as an early spring crop in a cold glasshouse in Tekirdağ. The experiment was established according to the randomised block design with 18 varieties (Saladin, No.2, No.3, No.4, No.5, No.6, No.7, No.8, No.9, Tasna, G.L. 118, Jasmine, Calona, Malika, L-4721, Fimba, Kristia, Ey-1330) and two blocks. The growing program was as the following: Sowing Planting First harvest Last harvest 23.10.1991 4.12.1991 16.03.1992 26.03.1992 According to the results, although there was no significant difference between varieties statistically for 1 and 5 % level of significance, Tasna and Fimba varieties gave better results than the others for the head diameter, head guality and the marketable plant weight. If 1 1 plant's /m^ were accepted, the yield per da was 4.2 tone for Tasna and 3.6 tone for Fimba.