MS-DOS ve SCO-UNIX işletim sistemlerinde sıralama yöntemlerinin etkilerinin araştırılması
- Tez No: 35173
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT RAZBONYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bilgisayar uygulamalarında verilerin sıralı olarak saklanması veriye erişim süresini önemli ölçüde kısaltmaktadır. Verileri sıralamak amacıyla bir çok sıralama algoritması geliştirmiştir. Bu araştırmada selection, bubble, shell, quick sıralama algoritmalarının yazılımları RmCobol programlama diliyle hazırlanmıştır. Araştırmada kullanılan veri setleri TEK verileri esas alınarak rasgele sayı üretim teknikleri ile hazırlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde genel tanımlar verilmektedir. İkinci bölümde araştırmanın yapıldığı işletim sistemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmada kullanılan sıralama yöntemleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, yazılımların çalıştırılması denemeleri yapılmış ve elde edilen süreler alınmıştır. Dördüncü bölümden elde edilen deneme süreleri, araştırmanın sonuçlar ve öneriler bölümlerinde değerlendirilmiştir. Ayrıca dördüncü bölümdeki denemelerden elde edilen süreler tablolar ve grafikler olarak araştırmanın sonuna ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In computer applications, storing data in sequential order have reduced the access time to data. A lot of sequential algorithms are developed for sorting of data. In this research, programs of selection, bubble, shell, quick sorting algorithms are written with RmCobol languages. The data of this research are supplied from the TEK with the random number production techniques. General definitions are given in the first part of the research. In the second part, operating systems are explained. Sorting method of this research are discussed in the third part. In the fourth part of the research, tests are done for the running of the software and running times are recorded. These testing times are evaluated in the result and in the advice parts of the research. Furthermore, the times are joined as tables and graphics to the end of the research.