Macar fiğinde en uygun ekim zamanı ve ekim normunun belirlenmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 35177
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TEKELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ekim zamanının (1 8 Ekim - 30 Ekim - 15 Kasım - 30 Kasım) ve ekim normunun (6,8,10 kg/da) bazı tarımsal ve morfolojik karakterlere etkisi incelenmiş, macar fiği (Vida pannonica Crantz.) için en uygun ekim zamanı ve ekim normunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarla denemeleri, 1991 - 1992 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümüne ait uygulama ve araştırma alanında, dörttekrarlamalı olarak bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülmüştür. Yeşil yem ve tohum verimi komponentlerini saptamak için macar fiği çeşidinin tarımsal ve morfolojik özelliklerinden; bitki boyu, yaprak boyu, yaprakçık sayısı, yaprakçık en/boy oranı, yaprak/ sap oranı, meyve/boğum, meyveli boğum sayısı, meyve/bitki, tohum/bitki, meyve ağırlığı, tohum ağırlığı, sap ağırlığı, 1000 tane ağırlığı ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, 1. Tekirdağ koşullarında Macar fiği (Vicia pannonica) yeşil yem verimi bakımından ekim zamanı ve normuna göre farklılıklar göstermiş, en yüksek yeşil ot verimi; 3. ekim zamanı (15 Kasım 1 991 ) ve 2. ekim normunda (8 kg/da) saptanmıştır. 2. Kuru yem verimleri karşılaştırıldığında, en yüksek kuru yem verimi; 3. ekim zamanında (1 5 Kasım 1 991 ) ve 3. ekim normunda (1 0 kg/da) belirlenmiştir. 3. Tohum verimleri incelendiğinde, en yüksek tohum verimi; 3. ekim zamanında (15 Kasım 1991) ve 2. ekim normunda (8 kg/da) elde olunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was made during the period of (1 8 Oct. - 30 Oct. - 1 5 Nov. - 30 Nov.) and the weight of the seeds was used during sowing were (6, 8, 10 kg/da). Agricultural and morphological characte ristics were used to find out the relationships between the characters at the most sutible sowing date and the sowing rate as for Hungarian vetch. (Vicia pannonica Crantz.) This study was made in the experimental field of Thrace University, faculty of Agriculture of Tekirdağ, Department of Field Crops in 1 991 - 1 992. The experimental design was a split plot with four replications. To finde out the results on straw and seed yield. The agricultural and morphological characteristics of Hungarian vetch as (Vicia pannonica); Plant height, leaf number, leaflets width/height, leaf/stem ratio, pod/node, number of nodes with pod, pods/plant, seednumber/plant, pod weight, seed weight, stem weight, 1000 seed weight. Were determined as furage and seed yields components. The results wich were found; as fallows; 1. Forage yield of Hungarian vetch has been different according to sowing date and rate under Tekirdağ condition s. When we compare the forage yield, we can achive the best results on the 3rd sowing date (15 Nov 1991) when we use 8 kg/da seed. 2. When we compare the hay yield, we can achive the best results on the 3rd sowing date (1 5 Nov 1 991 ) when we use 1 0 kg/da. 3. When we compare the seed yield we can achive the best results on the 3rd sowing date (1 5 Nov 1 991 ) when use 8 kg/da.