Yerel yönetimlerde kadın ve temsil: İstanbul ilçe belediyeleri örneği
Women and representation in local goverments: The case study of İstanbul district municipalities
- Tez No: 351791
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK GENÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kadınlar 1. Dalga feminist hareketle birlikte dünya genelinde seçme ve seçilme hakkına sahip olmuşlardır. Erkek tahakkümü ve denetiminde gerçekleşen bu katılım eksik temsil koşullarında meydana gelmesine neden olmuştur. Özellikle, yerel siyaset alanında kadınların temsili daha güç koşullarda olmaktadır. Uluslararası eğilimlerde görülen kadın temsilinin ulusal siyasete göre yerel siyasette daha yüksek olması gerçeğine karşı Türkiye'de kadın temsili yerelde daha düşüktür. Bu çalışma“Yerel düzeyde kadın temsili nasıl gerçekleşmektedir?”temel sorusuna yanıt aramaktadır. Ağustos 2011- Haziran 2013 tarihleri arasında yapılan saha çalışması kapsamında İstanbul'da 39 ilçe belediyesine seçilmiş 77 kadın meclis üyesiyle yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Saha çalışmasının ikinci aşamasında, anket uygulanan kadın meclis üyelerinden 12 tanesiyle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Saha çalışması sonucunda elde edilen veriler beş başlık altında incelenmiştir. Bunlar, kadın meclis üyelerinin demografik özellikleri, yerel siyasete giriş süreçleri, yerel siyasette karşılaştıkları engeller ve bunlara yönelik çözüm stratejileri, yerel siyasetteki görevleri ve aldıkları sorumluluklar, kadın meclis üyelerinin siyasal deneyimleri ışığında kendi siyasi kariyerleri ile ilgili düşünceleridir. Elde edilen verilere göre, kadınlar yerel siyasette ulusal siyasete benzer sorunlarla karşılaşmaktadırlar. İkinci olarak, kadınlar yerel siyasette daha çok“vitrin”olarak düşünülmektedirler. Üçüncü olarak, kadınlar yerel siyasette kadınlık görevleriyle uyumlu alanlarda görevlendirilmektedirler. Dördüncü olarak, kadınların yerel siyasette var olma amaçları yerel sorunlara çözüm geliştirmedeki başarılarından ziyade ulusal siyasete katılma istekleridir. Son olarak, kadınların siyasal kariyer hedefleri siyasal partilerin erkek egemen zihniyeti tarafından şekillendirilmektedir. Anahtar Kelimeler :Yerel Siyaset, Siyasal Temsil veKatılım, Yerel Politikada Kadın Temsili
Özet (Çeviri)
Women obtained the right to vote and to be votes as a consequence of the First Wave of Feminist Movement. This was achieved under the domination and control of male population and resulted in underrepresentation of women. Especially in local politics, women representation is subject to more competitive conditions. Contrary to the international trends that women representation in local politics is higher than national politics women are underrepresented in Turkish local politics. This study attempts to answer the basic question of“How does women representation take place in local politics?”A questionnaire survey was conducted face-to-face with a sample of 77 female members of municipal assemblies in İstanbul during August 2011-June 2013 period. An in-depth interview was conducted with a selected group of 12 members later. The finding of the survey were analyzed under five general items. These are demographic characteristics of the women members, their entrance to local politics, the obstacles they faced in politics and the strategies they develop to overcome these difficulties, their entitlements and functions in municipal assemblies and local politics, and their projections for their political career in light of their political experiences. According to the survey findings, first of all, women representatives face some obstacles similar to those of national politics. Secondly, women are generally considered to be a“window dressing”element at local politics. Thirdly, they are entitled to take place in some duties relevant to their gender. Fourthly, their objective to survive in local politics is not dependent on their success in developing solution proposal for local problems but rather determined by their desire to take part in national politics. Finally, their career objectives are formed by a male-dominated mind set of the political parties. Keywords : Local Politics , Political RepresentationAnd Participation , Representation of Women İn Local Politics