İzmir ili ve civarında yayılış gösteren oedogoniacede familyası üyelerinin anatomisi ve taksonomisi
  1. Tez No: 3519
  2. Yazar: YEŞİM KOLAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
-107- 7. ÖZET Bu araştırmada İzmir ve çevresinde yayılış gösteren Oedogoni aceae familyasının Oedogonium Link cinsine ait bazı türleri çalışılmıştır. Sözü edilen alandan bu cinse ait top lam 18 takson toplanmıştır. Toplanan türler aşağıda veril mektedir. Oe.collinsii Tiffany, Oe.curvum Pri npsheim, Oe. cardiacum(Hass. )Wittr. f. i nter.iectum, Hirn, Oe.vaucherii (Le Clerc. )Al.Braunj V/ittr., Oe. crassum(Hass. V'ri ttr.. Oe. longipilum «îao, Oe.sancti-thomae Wittr. et OTey.e, Oe.pisa- num V/ittr., Oe.crispum(Hass. )V7ittr. f. inflatum Hirn, Oe. autumnale V/ittr., Oe.ıni tratum Hirn, Oe.braunii TCb'tzingj Pringsheim, Oe.concatenatum(Hass. )Wittr.. Oe.rothii(Le Cl ere) Pringsheim, Oe.macrandrium Y/i ttr. var, pro pi nquum (V/ittr. )Hirn, Oe. ho ersho İmi e nse Hallas sec.Eirn, Oe.cili- atum (Hass. ) Pringsheim, Oe.obtruncatum Wittr. Bunlar göllerde, su birikintilerinde, kanallarda, bataklıklarda, yavaş akan derelerde, suya batık olarak, ya da yüzeyde yüzücü olarak dağılım göstermektedir. Tür lerin mukayeseli değerleri tablo halinde verilmektedir.
Özet (Çeviri)
-108- 8. SUMMARY Some members of the genus Oedogonium Link of the family Oedogoniaceae distributed in and around Izmir have been studied in this investigation. In all IB taxa belonging to this genus were collected from this area. The taxa collected are given as follow:0e. colli n- sii Tiffany, Oe. curvum Pringsheim, Oe.cardiacum(Hass. ) Wittr. f. inter.lectum Him. Oe.vaucherii(Le Clerc)Al.Bra- un; Wittr., Oe.crassuraCHass» )Wittr.. Oe»longipilum