Sinema ve kent arakesitinde bir kenti okumak: Berlin örneği
Reading a city at the intersection of cinema and city: Berlin case
  1. Tez No: 351935
  2. Yazar: ZELİHA BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE EMEL ARDAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Modern kent yaşantısının bir ürünü ve kent kültürünün bir üreticisi olan sinema, ortaya çıktığı ilk dönemden itibaren kenti ve kent yaşantısını konu edinmiştir. Bu anlamda düşünüldüğünde, sinema ve kentin sürekli bir etkileşim içerisinde olduklarını söylemek mümkündür. Fiziksel ve sosyal bir oluşum olan kent, tarihsel süreç içerisinde yaşadığı değişikliklerin izlerini taşımaktadır. Sinemanın içerisinde geliştiği sürecin koşullarının bir ürünü olduğu düşünüldüğünde bünyesinde tarihsel verileri barındırması kaçınılmazdır. Çalışmada, genel olarak kentlerin modernleştiği ve sinemanın ortaya çıktığı dönem olan 20.yy boyunca kentler, kent ve sinema ilişkisi ve Berlin kent tarihi incelenmiştir. Bunu takiben; seçilen filmler aracılığıyla Berlin'in tarihsel süreç içerisinde fiziksel ve sosyal anlamda yaşadığı değişiklikler okunmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır ve çalışmanın amacına yönelik sinema ve kent arakesitinde bir kent okuması yapılıp yapılamayacağı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Being a product of urban life and a producer of urban culture; cinema has taken city and urban life as its subject since its creation. Dealing with the subject in this context, it is possible to conclude that cinema and city are in constant interaction. City, as a physical and social formation, bears traces of changes it experienced in the course of history. Considering that cinema is a product of the periodical conditions of its development, it is inevitable for cinema to contain related historical data. In this study, generally; cities during 20th century - which is the period of modernization of cities and emergence of cinema -, relation between cinema and city, and urban history of Berlin are studied. Following this, through selected movies, it is attempted to read the changes that Berlin experienced in the course of history. The study is evaluated in general context in the conclusion section; and it is discussed whether it is possible to perform a city read at intersection of cinema and city towards the aim of study.