Endüstri devrimiyle birlikte değişen üretim-tüketim kavramlarının günümüz mobilya tasarımı üzerindeki etkileri
The influence of the concepts of productionconsumption, which are altered by the industrial revolution, on today's furniture design
- Tez No: 351944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Endüstri devrimiyle birlikte hızla kullanılmaya başlanan teknolojik gelişmeler ve seri üretim yöntemleri, toplum yapısında ve insan hayatında çok önemli değişikliklerin yaşanmasına neden olmuştur. Değişen üretim sistemleriyle birlikte imalat sürelerinin kısalması ve maliyetlerin düşmesi gibi olumlu etkiler görülürken, diğer yandan işçi sınıfının doğuşu, kırsaldan kentlere doğru hızla artan göç ve çoğalan nüfus toplumların hayatında hızlı bir değişikliğe yol açmış ve yeni bir yapılanma başlamıştır. Endüstri devriminin yarattığı pek çok olumlu etkinin yanında toplumun sosyolojik ve psikolojik yapısı üzerinde yarattığı olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Değişen üretim yöntemleriyle birlikte tüketim kalıplarıda değişmeye başlamış ve yeniden şekillenmiştir. Artık tüketimin egemen olduğu dünyada bireyler“Tüketici”olarak yeniden tanımlanmıştır. Sürekli tüketmeye yönlendiren kapitalist sistem ve küreselleşmenin etkileri tasarım alanında da kendini göstermeye başlamış, dünya genelinde oluşan rekabet ortamı toplum ve bireyi olduğu kadar mobilya tasarımını da olumsuz etkileyerek yönlendirmeye başlamıştır. Bu durumun ortaya çıkardığı etkileşimlerin sonucu olarak; yalnızca tüketmek için yaşayan bir endüstri varlığına dönüştürülen bireylerde ve tasarım alanında;“tektipleşme”,“kimliksizleşme”ve“aynılaşma”gibi problemlerle karşı karşıya kalınmıştır. Anahtar Kelimeler : Endüstri Devrimi, Tüketim Kavramı, Mobilya, Tasarım
Özet (Çeviri)
Technologic developments and serial production methods, which are commonly used after the industrial revolution, caused important changes in social structure and human life. Besides the positive changes regarding the decrease in production time and cost; the emergence of worker class, sudden increase in migration from rural areas to urban cities and growth in population lead to vast changes in social life and caused a new structuring. Alongside several positive effects that are brought by the industrial revolution, there were many negative ones on the sociological and psychological structures of the society. With the changed production methods, the way of consumption has been changed and got reshaped. Individuals are identified as“Consumers”in this new world that is ruled by consumption. The affects of capitalist system and globalization, which are motivating people to constant consumption, became visible in the field of design. The global competitive environment started to manipulate the furniture design besides the society and individuals. As a consequence; individuals turned to be industrial mechanisms that are programmed to consume and in field of desing problems such as“standardization”,“disidentification”and“dedifferentiation”occured. Key Words : Industrial Revolution, The Concenpt of Consumption, Design