Sürdürülebilirlik stratejilerinin hafif çelik yapım sistemlerinde uygulanmasına yönelik analiz
Sustainability strategies for implementation of cold formed steel construction systems analysis
  1. Tez No: 351947
  2. Yazar: MELİKE MUTLU AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hafif çelik yapım sistemleri sünekliği, esnekliği ve hafifliği ile depreme iyi karşılık veren bir sistemdir. Prefabrike ve hafif bir sistem olduğu için nakliyatı kolay olmakta birlikte şantiye ortamı ile kentsel dokulara uygulama sırasında zarar vermez. Sıcak haddelenmiş çelik ancak daha yüksek yapılarda maliyet ve diğer konularda getiri sağlamaya başlayabilir. Az katlı yapılarda hafif çelik sistemin tercih edilebilmesi daha avantajlıdır. Bununla birlikte tüketilen enerjiler, zararlı gazlar, doğadan alınanın geri verilmemesi ile Dünyamızdaki ekolojik dengeler hızla bozulmaktadır. Bu amaçla sürdürülebilirlik kavramları incelenerek, sürdürülebilirlik stratejileri belirlenmiştir. Tüm bu sürdürülebilirlik stratejilerine göre hafif çelik yapım sistemleri incelenmiş ve irdelenmiştir. Sistemin geliştirilme ve iyileştirme imkanlarına yönelik analizler yapılarak öneriler ortaya konmuştur. Ayrıca hafif çelik yapım sisteminin uygulandığı örnekler belirli kriterler doğrultusunda analiz edilerek, elde edilen analiz sonuçları ile hafif çelik yapım sistemlerinin sürdürülebilirlik stratejilerini ne kadar geçekleştirdiği sayısal değerlerle ve açıklamalarla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Cold-formed steel construction systems ductility , flexibility and lightness earthquake with a system that is good value for money . For a system which is prefabricated and lightweight construction site along with being easy to transport to the urban fabric will not hurt during practice . Hot-rolled steel but at a higher cost structure and other issues can begin to provide returns . Low-rise structure is more advantageous in the light steel systems can be preferred . However, the energy consumed , harmful gases, taken from nature and not given back the ecological balance of our world is rapidly deteriorating . To this end, examining the concept of sustainability , sustainability strategies were determined . All this according to the sustainability strategy of lightweight steel construction systems are examined and discussed . System for the development and optimization analysis performed proposals have been put forward . In addition, examples of the application of light steel construction system in accordance with certain criteria analyzed , with the results obtained from the analysis of light steel construction systems performed lightning fast how sustainability strategies with numerical values and descriptions have been revealed.