Müzelerin sergileme mekanlarında yenilikçi yapay aydınlatma uygulamalarının görsel konfor koşulları açısından incelenmesi: Salt Galata örneği
A study of innovative artificial lighting practices in exhibiton places of museums in terms of visual comfort: The case of Salt Galata
  1. Tez No: 351946
  2. Yazar: MERVE KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DAMLA ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Müzelerde sergilenen eserlerin bozulmasına sebep olan (biyolojik etkenler, ısı ve nem gibi) birçok çevresel faktör bulunmaktadır. Bu çevresel faktörlerden biri olan ışığın sebep olduğu zarar, görsel algılamanın en iyi biçimde gerçekleşmesi sonucu ortaya çıkan, doğru ve gerekli aydınlatma tasarımlarının uygulanması ile en aza indirgenebilmektedir. Bu çalışma kapsamında beş ana başlık altında görsel algılamanın gerçekleşebilmesi için gerekli görsel konfor koşulları ilkeleri ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak değişen aydınlatma elemanları araştırılmıştır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde; yapılan tez çalışmasının amacı, önemi ve yöntemi belirlenmiştir. İkinci bölümde; tez kapsamında konu edilen; müze, sergileme, aydınlatma kavramları ile ilgili genel bilgilere ve türlerine yer verilmiş, bu kavramların gelişim süreçleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde; müzelerin sergileme mekanlarına ait genel bilgilere, iyi görme koşullarının sağlanabilmesi için gerekli olan ilkelere, eserler üzerinde aydınlatma sebebi ile meydana gelebilecek bozulmalara ve bu bozulmalara karşı kullanılabilecek yeni aydınlatma teknolojilerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; edinilen tüm bu bilgiler doğrultusunda Osmanlı Bankası Müzesi ve SALT Galata yapısı içerisinde bulunan sürekli ve süreli sergileme mekanları ile 'Açık Arşiv' mekanı incelenmiştir. Beşinci bölüm olan sonuç bölümünde ise; bu tez çalışması ile elde edilen bilgiler için genel bir değerlendirme yapılmış ve ulaşılan sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is lots of enviromental factors that damage the work of arts at the museums as biological factors, heat and moisture. The damage caused by the light, which is the one of these factors, can be minimized by providing quality and required lighting. In this study, the principles of visual comfort that is necessary for visual perception and improved lighting fixture depending on the technological developments are studied. In the first section that is also introduction, the aim, the importance and the method of the study are determined. In the second section, general information about museum, exhibiton and lighting concepts are studied. Also types and development process of these concepts are given. In the third section, the general information about museum spaces, the principles of visual comfort, the corruption that may occur on the work of arts due to lighting and the new lighting technologies can be used againt these corruptions are explained. In the fourth section, in accordance with the information obtained from the study, permanent-temporary exhibiton places and 'Open Archive' are studied which are located in Ottoman Bank Museum and SALT Galata. In the fifth section that is also conclusion, an overall assessment is made about the information that obtained with this study. Furthermore, the results and what can be done in order to improve the subject are discussed.