Manyas Barajı zooplankton ekolojisi
The zooplankton ecology of Manyas Reservoir
- Tez No: 352038
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacını Balıkesir ili sınırları içerisinde bulunan Manyas Baraj gölünde bulunan zooplanktonların mevsimsel değişimlerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için Manyas Baraj Gölü'nden Şubat 2011- Kasım 2011 tarihleri arasında gölde seçilen 3 istasyondan su örnekleri alınmış ve alınan su örnekleri içerisindeki zooplankton türleri ve mevsimsel dağılımları tespit edilerek gölün bazı fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda Rotifera'dan (Brachionus falcatus, Brachionus diversicornis, Brachionus angularis, Keratella quadrata, Keratella cochlearis cochlearis, Keratella cochlearis tecta, Lecane lunaris, Trichocerca capucina, Trichocerca similis, Trichocerca cylindirica, Notholca squamula, Polyarthra dolichoptera, Synchaeta pectinata, Cephalodella gibba, Filinia longiseta, Pompholyx sulcata, Aplanchna priodonta, Testudinella mucronata, Hexarthra intermedia, Pompholyx sulcata, Anuraeopsis fissa, Euchlanis dilatata, Platyias quadricornis, Collotheca pelagica, Filinia apoliensis) 24 tür, Cladocera'dan (Diaphanasoma birgei, Simocephalus vetulus, Alona rectangula, Disparalona rostrat, Moina micrura, Pleuroxus aduncus, Bosmina longirostris, Daphnia galeata, Daphnia culculeta, Daphnia longisipina, Ceriodaphnia pulchella, Chydorus sphaericus, Macrothrix laticornis, Leydigia leydigi) 14 tür ve Copepoda'dan (Acanthodiaptomus pectinicornis, Cyclops vicinus, Cyclops abysorum, Termocyclops crassus, Nitocra hibernica) 5 tür olmak üzere toplam 43 tür tespit edilmiştir. Göldeki zooplanktonik organizmaların sayısal (Birey/m³) olarak % 55,8'ini Rotifera, % 32,6'sını Cladocera ve % 11,6'sını ise Copepoda türlerinin oluşturduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekoloji, Manyas Barajı, Zooplankton
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the seasonal changes of zooplankton in Manyas Reservoir which is located in the city limits of Balıkesir, Turkey. To do this, water samples were taken from three identified stations in the lake between February 2011 and November 2011. The number of zooplankton species and individuals per kubic meter water were identified. Also some chemical parametres were analysed. The results of the study revealed, 24 species of rotifera (Brachionus falcatus, Brachionus diversicornis, Brachionus angularis, Keratella quadrata, Keratella cochlearis cochlearis, Keratella cochlearis tecta, Lecane lunaris, Trichocerca capucina, Trichocerca similis, Trichocerca cylindirica, Notholca squamula, Polyarthra dolichoptera, Synchaeta pectinata, Cephalodella gibba, Filinia longiseta, Pompholyx sulcata, Aplanchna priodonta, Testudinella mucronata, Hexarthra intermedia, Pompholyx sulcata, Anuraeopsis fissa, Euchlanis dilatata, Platyias quadricornis, Collotheca pelagica, Filinia apoliensis), 14 species of Cladocera (Diaphanasoma birgei, Simocephalus vetulus, Alona rectangula, Disparalona rostrat, Moina micrura, Pleuroxus aduncus, Bosmina longirostris, Daphnia galeata, Daphnia culculeta, Daphnia longisipina, Ceriodaphnia pulchella, Chydorus sphaericus, Macrothrix laticornis, Leydigia leydigi) and 5 species of Copepoda (Acanthodiaptomus pectinicornis, Cyclops vicinus, Cyclops abysorum, Termocyclops crassus, Nitocra hibernica) were present in the reservoir. The percentage of the organisms in the lake was 55.8% for Rotifera, 32.6% for Cladocera and 11.6% for Copepoda. KEYWORDS: Ecology, Manyas Barrage, Zooplankton