Manyas barajının fitoplankton ekolojisi
Phytoplankton ecology of Manyas dam
- Tez No: 613779
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Şubat 2015- Ekim 2016 tarihleri arasında mevsimsel olarak alınan örneklerle Manyas Baraj Gölü'nün fitoplanktonik türlerinin araştırılması, mevsimsel değişimlerinin ve fizikokimyasal parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma alanında Bacillariophyta (34), Chlorophyta (17), Cyanobacteria (6), Euglenophyta (3), Charophyta (2) ve Mioza (1) divizyolarına ait toplam 63 türün tespiti yapılmıştır. Çalışmanın bulgularında tür sayısı ve yoğunluğuna göre dominant divizyolar tespit edilmiştir. Araştırma süresince Bacillariophyta divizyosunun dominant, Chlorophyta divizyosunun ise subdominant olduğu belirlenmiştir. Şubat 2015-Ekim 2016 tarihleri arasında araştırma alanında sık rastlanılan türlerin Navicula radiosa, Desmodesmus communis, Trachelomonas volvocina ve Fragilaria capucina olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Manyas Baraj Gölü'nde belirlenen ölçümlerde sıcaklığın 8,6- 23,5 ºC, pH'ın 8,67- 11,17, elektriksel iletkenliğin 0,205- 0,303 μs/Cm, turbiditenin 1,3- 23,3 NTU, çözünmüş oksijenin 4,57- 11,24 Mg/L, askıda katı maddenin 0,0013- 0,0045 mg/L ve Klorofil a'nın 3,52- 8,46 μg/L değerleri arasında olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this Study was to investigate the phytoplanktonic species of Manyas Dam Lake, determine seasonal changes and their physicochemical parameters between February 2015 and October 2016. A total of 63 species belonging to Bacillariophyta (34), Chlorophyta (17), Cyanobacteria (6) Euglenophyta (3), Charophyta (2) and Mioza (1) were determined in the lake. In the findings of the study, dominant divisions were determined according to the number and density of the species. It was detected that Bacillariophyta division was dominant and Chlorophyta division was subdominant during the research period. Between the dates of February 2015-October 2016, the most common species were Navicula radiosa, Desmodesmus communis, Trachelomonas volvocina and Fragilaria capucina. The measurements on physicochemical properties of the Manyas Dam Lake, showed that the temperature ranged from 8.6 to 23.5 ºC, pH ranged from 8,67 to 11,17, electrical conductivity ranged from 0,205 to 0,303 μs/cm, turbidity ranged from 1,3 to 23,3 NTU, dissolved oxygen ranged from 4.57 to 11.24 mg/L, suspended solids ranged from 0.0013 to 0.0045 mg / L and Chlorophyll a ranged from 3.52 to 8.46 μg / L.