Kısaltılmış standart çelikler kullanarak aşılı köklü asma fidan üretimi
- Tez No: 35206
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
IV ÖZET Bu araştırma, Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Denemenin başlıca amacı kısa anaç çelikleri (20-25 cm) kullanarak tüplü aşılı köklü asma fidanı elde etmektir. Bu amaçla iki üzüm çeşidi (Cardinal, Yapıncak) dört anaç 5BB, S04, 44-53M, 1103P üzerine aşılanmış ve çimlendirme odasında 27 gün. 28°C ve %85-90 oransal nemde geçirildikten sonra içinde Kum+Perlit (1:1) bulunan plastik tüplere dikilmiştir. Elde edilen tüplü ve aşılı köklü fidanlar 1. kalite fidan standartları yönünden değerlendirilmiş ve en iyi sonuç Cardinal/44-5 3 M, Cardinal/1 103P ve Yapıncak/44-53M ve Yapıncak/11 03 P aşı kombinasyonlarından elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Anaç, Kalem, Omega aşısı, aşılama, kısa çelik, çelik uzunluğu, aşılı köklü tüplü fidan, plastik tüp, köklendirme ortamı, perlit.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This research was carried out at the Trace University, Faculty of Agriculture Division of Horticulture. The main purpose of this research is to obtain tubed (potted)-grafted vine by using short cuttings (20-25 cm) of rootstocks. For this purpose, two grape varieties (Cardinal and Yapıncak) were grafted on the four rootstocks varieties (5BB, S04, 44-5 3 M and İÎ03P) and placed into callusing room (in 27 days at 28°C and 85-90 % RH) and then, planted plastic tubes which are contained growth media consist of sand + perlite (1:1). Tubed-grafted rooted vines-were evaluated according to the 1 St. grade standards of grafted vines, and the best results were obtained from the Cardinal/44-5 3 M, Cardinal/Î 103P and Yapincak/44-52M and Yapıncak/l 103P grafting combinations. KEYWORDS: Rootstock, omega graft, scion, grafting, short cutting, length of cuttings, tubed-grafted rooted vine, plastic tube, rooting media, perlite.