Madra Dağı (Balıkesir) yöresinin Carabidae, Tenebronidae, Silphidae ve Staphylinidae (Coleoptera) türlerinin çukur tuzak yöntemiyle belirlenmesi
Determination of the species belonging to the Carabidae, Tenebronidae, Silphidae ve Staphylinidae (Coleoptera) by pitfall trap in Madra Mountain (Balikesir) province
  1. Tez No: 352065
  2. Yazar: CAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKİN VURAL VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Madra Dağı ( Balıkesir ) Yöresi?nin Carabidae, Tenebrionidae, Silphidae ve Staphylinidae familyalarına bağlı türlerin çukur tuzak yöntemi ile belirlenmesine yönelik olarak 2010-2011 yıllarında yürütülmüştür. Arazi çalışması; 2010 Mayıs - Aralık ile 2011 Mart - Ekim aylarında kızılçam, kestane, karışık karaçam ve meralık biyotoplarını kapsayan 6 örnekleme sahasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda; Carabidae familyasına bağlı 8 tür ( Brachinus explodens Duftschmind, 1812, Brachinus crepitans Linnaeus, 1758, Nebria brevicollis Fabricius, 1792, Poecilus cupreus Linnaeus, 1758, Carabus coriaceus Linnaeus, 1758, Calathus libanensis Putzeys, 1873, Calathus longicollis Motschulsky, 1864, Amara aenea, De Geer, 1774 ), Tenebrionidae familyasına bağlı 3 tür ( Dailognatha quadricollis Brulle, 1832, Gonocephalum costatum Brulle, 1832, Blaps tibialis Reiche, 1857 ), Silphidae familyasına bağlı 1 alttür ( Silpha obscura orientalis Brulle, 1832 ), Staphylinidae familyasına bağlı 5 tür ( Ocypus curtipennis Motschulsky, 1849, Quedius levicollis Brulle, 1832, Ocypus orientis Smetana and Davies, 2000, Ocypus ( Pseudocypus ) sericeicollis Menetries, 1832, Ocypus (Pseudocypus) mus Brulle, 1832 ) olmak üzere toplam 17 tür ve 1 alttür belirlenmiştir. Ayrıca çalışma alanında incelenen türlerin sinonimleri, morfolojileri ve yayılış alanları verilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was performed on determine of the species belonging to Carabidae, Tenebrionidae, Silphidae and Staphylinidae during the years of 2010-2011 in Madra Mountain (Balıkesir) province by pitfall trap. Field studies were performed at total of 6 sampling zones in red pine, chestnut, mixed larch, and grass biotopes in May-December of the year 2010 and March-October of the year 2011. At the end of study totally 17 species and 1 subspecies that 8 species belonging to Carabidae ( Brachinus explodens Duftschmind, 1812, Brachinus crepitans Linnaeus, 1758, Nebria brevicollis Fabricius, 1792, Poecilus cupreus Linnaeus, 1758, Carabus coriaceus Linnaeus, 1758, Calathus libanensis Putzeys, 1873, Calathus longicollis Motschulsky, 1864, Amara aenea, De Geer, 1774 ), 3 species belonging to Tenebrionidae ( Dailognatha quadricollis Brulle, 1832, Gonocephalum costatum Brulle, 1832, Blaps tibialis Reiche, 1857 ), 1 subspecies belonging to Silphidae ( Silpha obscura orientalis Brulle, 1832 ), 5 species belonging to Staphylinidae ( Ocypus curtipennis Motschulsky, 1849, Quedius levicollis Brulle, 1832, Ocypus orientis Smetana and Davies, 2000, Ocypus ( Pseudocypus ) sericeicollis Menetries, 1832, Ocypus (Pseudocypus ) mus Brulle, 1832 ) have been determined. The sinonyms, general characteristics and distributions are given for species in text.