Bursa katı atıklarının toplanması, depolanması ve geri kazanılması
- Tez No: 35215
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bursa Marmara Bölgesi 'nin güneyinde yeralmakta olup 2 ' yüzölçümü 11.0S3 km, nüfusu 1.602.S12 kişi ve nüfus yo- 2 ğunluğu 145 kişi/km 'dir. Akdeniz ve Karadeniz iklim karakterlerinin karışık bir örneğini veren Bursa; bitki örtüsü, yeraltı ve yerüstü su kaynakları bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Bursa'nın evsel ve endüstriyel katı atıkları, Bursa ovasında, Demirtas yolu üzerinde yüksekliği 30 m. merte - besine ulaşmış çöp dökme sahasında depolanmaktadır. Bu çöp gömme sahasının kapasitesini tamamlaması, tarım arazisini tüketmesi gibi sebeplerle B.B.B. dört muhtemel çöp gömme sahası tesbit etmiş, bunların incelenmesinden sonra şehrin kuzeybatısındaki Hamitler köyü yakınındaki vadiler ve şehrin doğusundaki çimento fabrikası yakınında ki kil ocağı yeni çöp gömme sahaları olarak uygun bulun muştur. Nüfus ve sanayileşme artısı ile hışla artan atıkla rın yarattığı ve yaratacağı sorunların çözümü toplama ve bertaraf etme konularında ça.ğa uygun teknolojilerin kulla nılmasını gerektirmektedir. Depolanacak cop hacminin azaltılması, ekonomik değe re sahip atıkların ayrılması ve tekrar kullanım gibi yön temler, eğitim ve kültürel düzey, maddi yetersizlikler gibi zorluklara karşın en kısa sürede hayata geçirilmek durumundadı r. IV
Özet (Çeviri)
Bursa is a city at the south of Marmara region, with an area of 11.033x10. sqm, arid with a population of 1.602.S12. The population density of Bursa is 145 persons per square kilometer. Bursa's climate shows a mixed character of Mediteranean and Blacksea climates. The city has rich sources of underground water and surface water and it is still green with its forests and vegetal areas. The domestic and industrial solid wastes of Bursa are being stored at a plain area next to Demirtaş road. The storage has already reached a height of 30 meter. Since the capacity of this storage is exceeded and agricultural area is threatened, the municipality of Bursa has selected four possible new areas. After the feasibility- studies the valleys near the Hamitler village northwest to the town and the clay quarry near the cement factory at the eastern vicinity of the town have been found satisfactory as solid waste storing areas. Increasing number of population and industrial plants cause a ma j o r wa s o e proolem. io solve this oroblem its essential to use contemporary methods by collecting, storing, recycling, and exterminating stages. Application of the techniques such as volume decreasing, separation and recycling are urgently to be realised inspite of handicaps like low education level of the population and economical insufficiency.