Azotlu atıksuların arıtılması
  1. Tez No: 35216
  2. Yazar: FUNDA DİVRİKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERCENGİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
IV ÖZET Günümüzde azotlu atıksular Eskişehir için büyük sorunlar yaratmaktadır. Bu atıksular alıcı sulara verilmeden belirli yöntemlerle antıldıklarında, sorunlar ortadan kaldırılabilir. Bu çalışmada; azotlu atıksuların arıtılabüeceği yöntemler açıklanarak, bu yöntemlerden nitratlaştırma-nitrat giderme, kırılma noktası klorlaması-nitrat giderme ve amonyağın havayla sıyrılması-nitrat giderme süreçleri seçilerek herbiri için kurulabilecek bir arıtırfî tesisi tasarımı yapılıp ayrı ayrı işletme maliyetleri hesaplanmış ve en uygun yöntem olarak amonyağın havayla sıyrılması ve bunu izleyen nitrat giderme yöntemi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Today nitrogen containing wastewaters bring about immense problems for Eskişehir. Many problems resulted by those wastewaters would come to an end if wastewaters were treated through certain methods before delivering them to the receiver waters. In this study, through the explanation of the probable methods of the treatment of nitrogen containing wastewaters and among those methods, the nitrification-denitrification, breakpoint chlorination-denitrifi cation and the air stripping of the ammonia -denitrification processes were chosen. For each of the processes, a treatment system envisagement was planned and one by one their operating costs were calculated. Eventually, the air stripping of the ammonia method and following that the denitrification method was chosen as the most appropriate method.