Malzeme kesme planlarının tasarımında çok ölçütlü karar verme tekniklerinin uygulanması
- Tez No: 35214
- Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET i v Malzeme Kesme Problemleri,“ölçüsü verilen malzemelerden müşterinin istediği veya üretim için gerekli olan ölçülerdeki parçaların nasıl kesileceği”sorusuyla ortaya çıkmaktadır. Ekonomik değeri yanında, model leme ve çözüm açılarından taşıdığı özellikler de, probleme yoğun ilgi gösterilmesine neden olmuştur. Problemin oldukça yalın görünen temel yapısının, malzeme kesme problemi dışındaki bir dizi farklı problemin ana yapısı ile benzer olması, problemin önemini daha. da arttırmaktadır. Ancak konu ile ilgili çalışmaların, özellikle malzeme kayıpları Üzerinde odaklaşması, problemi malzeme kesme (materials cutting) problemi olmaktan çıkarıp; daha dar kapsamlı ve tek amaçlı fire kaybı (trim loss) problemine indirgemekte, bu durum da bulunan çözümlerin uygulanabilirliğini son derece azaltmaktadır. Oysa, incelenen kaynakların çoğunda da savunulduğu gibi, bu problemin çözUmU, geometrik, teknolojik, ekonomik, yönetsel ve diğer kısıtları göz önUne alarak, uygun kesme planlarının tUretilmesi ve bunların içinden benimsenen amaçlara göre seçim yapılması şeklinde ele alınmalı; bu arada da, tUm bu i ş 1 r-m 1 erde, atölye ortamına uygulanabilirliğe özen gös i er i 1 me 1 idir. Bu durumda, problemin çok ölçütlU yapısı önem kazanmaktadır. ölçütlerin alacağı değerler, bir başka deyişle, çözüm seçeneklerinin fire oranı gibi bazı nitelikleri, kesme planlarının incelenmesiyle kalayca bulunabilmekte iseler de; işçilikle ilgili nitelikler açıkça görülememektedir. Problemin çok ölçUtlu yapısıyla ele alınamamasının nedeni de bu kapalılık olarak görünmektedir. Bu çalışmada, kesme planlarını hiyerarşik bir ağaç yapısına dönüştürerek işçilikle ilgili kesme, ayar, döndürme ve tacıma sayılarını bulacak bir yöntem geliştirilip; malzeme kesme probleminin çok ölçütlU karar verme yöntemleriyle çözülebilmesi sağlanmıştır. Geliştirilen yöntem sayesinde, sipariş listesine dayanarak çeşitli plan seçenekleri türeten, bu seçeneklerin niteliklerini belirleyen, seçenekleri dört ayrı“çok ölçutlU karar verme yöntemi”ile değerlendirip sonucu kullanıcı ile etkileşimli olarak bütünleştiren, iş yerinin dinamik ortamına uygun, insan merkezli, esnek ve etkili bir sistem tasarımı yapılabilmiş; bu sistemin bilgisayar ortamında kurulması ve sınanması gerçekleştirilmiş ve modelin çalıştırılmasıyla, tek amaçlı modellerin gerçekçi olmayan sonuçlarının, çok amaçlı yaklaşımların önemini gizlemekte olduğu görülmüştür. Çalışmanın birinci bölümünde, malzeme kesme problemi ana hatlarıyla tanıtılmış; ikinci bölümde, bu konudaki çalışmalardan er i ş i 1 eb i 1 en 1 er i n tartışılması yapılıp, yeni bir yaklaşımın gerekliliği gösterilerek bu yaklaşımın altyapısı ortaya konmuş; üçüncü bölümde tasarlanan sistem tanıtıldıktan sonra, dördüncü bölümde bunun bir uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın sonunda ise, genel bir değerlendirme ile ileride yapılabilecek değerde görülen çalışma ve ilgi konularına yer verilmektedir. Anahtar kelimeler Malzeme Kesme Problemi Çok ÖlçütlU Karar Verme
Özet (Çeviri)
SUMMARY Materials cutting problems are known as the question of“how a given bill of material is to be cut from sheets of certain dimensions”. Modelling features of the problem is another cause of the high interest payed to the problem, beside of its economical value. Its similarities with a group of different problems, increases the importance more. But focusing of the studies of this subject onto material losses, reduced it into trim loss problem, instead of materials cutting. So applicability of the solutions to real life problems is diminished. On the other hand, the solution of the problem should follow the steps of producing feasible cutting plans by considering geometrical, technological, economical managerial and other restrictions, then choosing the plan which best fits to the objectives at hand, at the same time, taking into account of the applicability of all the tasks to be performed in the shop floor, as implied in lots of the papers. That situation increases the importance of the structure with multi criteria. The values of the criteria, that is, some features of alternative solutions, like trim rate could be readily found by examining the plans, while the other attributes, like labour related ones, could not be seen obviously. This obscurness seems to be the reason of the tendency to approach the problem by making use of the single objective mode 1 s. A method to enable to approach to the problem as a multi criteria model is developed in this study by transforming the alternative plans into tree structures, then computing the cutting, adjusting and handling burdens to be done, A human centred, flexible and effective systoio design which best fits to the dynamic environment of the factory could be made by making use of the proposed method. The system generates alternative plans, computes their attributes and evaluates the plans by four different MADM methods, then integrates the results interactively. That system is implemented and proven on a computer system. By running that model, previous reports on single objective solutions are found to be unrealistic and the importance of the multi objective approaches are hidden more by these exaggerated solutions. At the first section of this study, materials cutting problem is introduced briefly; at the second section, previous studies are discused, the necessity of a new approach is stated with a proposed infra structure; at the third section, the new system designed is explained in full detail; at the fourth section an application of the proposed system to real-life problems is made. At the end, a general evaluation is made and new fields of interest valuable for the future study is indicated, Key_ words Materials Cutting Problem Multi Attributed Decision Making