Silybum marianum (devedikeni) ekstraksiyonu
  1. Tez No: 35219
  2. Yazar: ERTEN ÇAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde hiçbir şekilde değerlendirilemeyen ve kara ciğer hastalıklarının tedavisinde etkin bir şekilde kullanım alanı bulan tıbbi bitki Silybum marianum(L.) Gaertner'in endüstriyel prosesi için gerekli ekstraksiyon değişkenleri laboratuvar ölçekli ekstraktörde araştırılmıştır. Bu amaçla belirli parçacık büyüklüğündeki meyvelerle soxhlet apareyinde, hegzan kullanılarak yapılan ekstraksiyonda sabit yağ içeriği yaklaşık ağırlıkça %27 olarak belirlenmiştir. Yağı uzaklaştırılan meyvelerin %96 lık etanol ile sohlet, perkolatör ve kanştmcılı ekstraktörlerde yapılan ekstraksiyonlarında ise en uygunun sıcakta karıştırıcın ekstraktör olduğu görülmüş ve elde edilen total kuru ekstre verimi kuru madde temeline göre ağırlıkça %15 olarak saptanmış tır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Silyhum marianum (L.) Gaertner, which is effectively used against liver diseases, is not utilized in Turkey. In this experimental work, extraction variables were investigated at labortory bench scale extractors to furnish necessary data for possible future industrial processing of the seeds. For this purpose, the crushed seeds were extracted with ra-hexane in a Soxhlet apparatus in order to determine the fixed oil content, which was found to be 27 wt %. After removal of the fixed oil, the seeds were extracted with 96 % pure ethanol in Soxhlet, percolator and agitated extractors. The agitated extraction, at high temperature was the most suitable one, and the yield of total dry extract obtained in this extractor was about 15 wt % on a dry basis.