Karbon heteroatom ile bağlı organometalik maddeler
  1. Tez No: 35220
  2. Yazar: ERCAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Organometalik bileşikler,organik grubun,karbon üzerinden karbondan daha az elektronegatif olan bir elemente bağlı olduğu bileşiklerdir.Bu bileşiklerin l X -X değeri ne kadar büyükse,organometa- l Ç ff[ l lik bileşiğin polaritesi ve organometalik karakteri o kadar fazladır. Biz bu çalışmada başlatıcı veya bir aramaddenin karbon-metal bağı olan bir madde olduğu reaksiyonlar ile ilgileneceğiz.Organometalik bileşikleri veya aramaddeleri içeren sentez çalışmaları,şu anda hızla gelişen,çok büyük,farklı ve önemli bir alanı içermektedir. Organometalik kimyada Grignard reaktiflerinin başarısı kimyacıla¬ rı pekçok metalin organik türevlerini keşfetmeye yönlendirdi.Büyümenin ikinci devresinde,ferrosen1in keşfi ile başlayarak,organometalik bileşiklerin sentezinde ve bu maddelerin fiziksel ve kimyasal özellikle¬ rinin detaylı araştırmalarında karbon-metal bağlanmasının teorik çalışmalarında önemli gelişme kaydedilmişti.Bu ikinci devre izini çoğunlukla konunun ilgilenilen metal atomunun tabiatı ve özelliklerinin değerlendirildiği kimya kitaplarında periyodik tabloda sınıflandırma şeklinde bırakmış tır.Son yıllarda önem verilen nokta ise;organometalik başlatıcı maddeler ve aramaddeler yoluyla yeni organik sentez metodları- na dönmüştür.Bu alanda araştırma organometalik reaktifleri ve katalizör¬ leri içeren çeşitli önemli endüstriyel proseslerin keşfinde önemli bir itici güç olmuştur. Organometalik başlatıcı maddelerin,aramaddelerin ve katalizörle¬ rin sentez uygulamalarının özet bir açıklamasının yapılarak çalışmamızda karbon-heteroatom bağlı organometalik maddelerin araştırılmasına çaba sarfedilmiştir. Bu çalışmada konuya ilişkin güncel bilgilerin özetlenerek sunulması amaçlanmıştır.Bölüm l'de organometalik bileşikler hakkında en temel bilgiler ve tarihsel geçmişi konuya bir giriş olarak verilmiş¬ tir. Bölüm 2'de organometalik reaksiyonlarda metal atomlarının oynayabileceği farklı rolleri tetkik ederek uygun veya tesbit edilmiş mekanizmalara ve metal atom fonksiyonalitesine dayalı organometalik sentezlerin bir sınıflandırılması sunulmuştur. Bu çalışmada organometalik bileşiklerin karbon-heteroatom bağlı olanları ana tema olduğundan içerilen metalin çeşitli uygulamaları ile ilgilenmekten ziyade,sentezde oluşturulan bağın tipini belirtmeyi seçtik.Bu nedenle Bölüm 3'de karbon-karbon bağlı organometalik bileşik¬ lerin oluşumuyla ve Bölüm 4'de karbonu diğer atomlara,özellikle hidrojen,azot,oksijen,kükürt ve diğer elektronegatif elementlere bağlayan bağlarla oluşan organometalik bileşikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organometallic compounds are compounds in which organic group is bonded to a less electronegative element on carbon.Greater the Jx -X Jvalue of these compounds,polarity and organometallic character of tne organometallic compound are greater.In this study,we will deal with reactions in which starting meterial ör intermediate substance is a substance having a carbon-metal bond.Synthetic studies including organometallic compounds ör intermediates cover now a rapidly developing and a very large,interesting and important area. in organometallic chemistry.the success of Grignard reactants oriented the chemists towards the discovery of organic derivatives of many metals.In the second period of development,starting with the discovery of ferrocene,important developments were made in the synthesis of organometallic compounds and detailed researches of physical and chemical properties of these substances,theoretical studies of carbon-metal bonding.This second period commonly left its mark in chemistry books,in which the nature and the properties of the interested metal atom is evaluated.in the form of classification in periodic table.However,in the last years.much importance is given to the new organic synthesis methods via organometallic starting materials and intermediates.Research in this area has being an impulsive force in the discovery of various important industrial processes including organometallic reactants and catalysts. By explaining the synthesis applications of organometallic starting materials,intermediates and catalysts as a summary,it has been tried to investigate carbon-heteroatom bonded organometallic substances in our study. in this study.it has been aimed to present current knowledges about the subject as a summary.In Part lsbasic knowledges about organometallic substances and past history is given as an introduction to the subject. in Part 2,by surveying the different roles that metal atoms can take in organometallic reactions,a classification of organometallic synthesis,depending on suitable ör determined mechanisms and metal atom functionality,is presented. Because carbon-heteroatom bonded organometallic compounds are the fundamental theme in this study,rather than interesting with the various applications of the included metal,we prefer to make clear the type of the bond formed in the synthesis.Thereföre,in Part 3,the formation of carbon-carbon bonded organometallic compounds and in Part 4,the formation of organometallic compounds by bonding carbon to other atoms,especially hydrogen,nitrogen,oxygen and other electronegative elements,is investigated.