Çukurova Bölgesi buğday ve mısır ekim alanlarında bazı ekolojik faktörlerin göstergesi olabilecek yabancı ot türlerinin saptanması
The Determination of weed species which indicate some ecological factors in wheat and corn fields of Çukurova region
  1. Tez No: 50238
  2. Yazar: EDA OREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. F. NEZİHİ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
uı ÖZ Bu çalışmada Çukurova Bölgesi buğday ve mısır ekim alanlarında, üründe kalitatif ve kantitatif azalmalara sebep olan yabancıotlar saptanıp bu yabancıotlar içerisinden herhangibir ekolojik faktörün (yükseklik, rölyef, tabansuyu, toprak pH 'sı, kireçliliği, tuzluluğu, organik maddesi, katyon değişim kapasitesi yada tekstürü gibi) göstergesi olabilecek türler belirlenmiştir. Buğday ekim alanlarında 28 bitki familyasına ait 127 adet yabancıot türü bulunmuştur ki bunlar içerisinden Rastlama Sıklığı % 10 'un üzerinde olan 16 adet bitki saptanmıştır. Bu yabancıot türlerinin hangi ekolojik faktörün göstergesi olabilecekleri araştırıldığında ise; A. myosuroides Çukurova Bölgesi 'ndeki alçak (0-200 m), rölyefi düz, tabansuyu 31-60 cm, orta-fazla ve çok fazla kireçli, orta ve ağır bünyeli, tuzsuz buğday tarlalarının, L perenne, orta ve ağır bünyeli, tuzsuz, az ve orta organik maddeli buğday tarlalarının, L temulentum, tabansuyu 0-60 cm, orta ve ağır bünyeli, tuzsuz buğday tarlalarının, A. arvensis, C. bursa-pastoris, C. arvensis, M. chamomilla, P. rhoeas, S. arvensis, S. media, V. pyramidata ve V. narbonensis orta ve ağır bünyeli, tuzsuz buğday tarlalarının, P. brachystachys orta ve ağır bünyeli buğday tarlalarının ve son olarak da V. sativa tuzsuz buğday tarlalarının gösterge yabancıotları olarak tespit edilmiştir. Çukurova Bölgesi mısır ekim alanlarında ise; 21 adet bitki familyasına ait 67 adet yabancıot türü kaydedilmiştir. Bu yabancıot türleri içerisinden Rastlama Sıklığı % 10 'un üzerinde olan 18 adet bitkinin hangi ekolojik faktörün göstergesi olabilecekleri incelendiğinde; A. viridis, alçak (0- 50 m),.tuzsuz, fazla ve çok fazla kireçli, P. paspalodes, alçak (0-50 m), tuzsuz, fazla ve çok fazla kireçli, S. nigrum, tabansuyu 0-60 cm, A. albus, tuzsuz, P. alkekengi, orta, fazla ve çok fazla kireçli mısır tarlalarının gösterge yabancıot türleri olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
mı ABSTRACT The determination of weed species that would be used as indicator species for some ecological factors (altitude, relief, ground water level, soil pH, lime, salinity, organic matter, texture, cation change capacity) were studied in wheat and corn fields in Çukurova region. In the wheat fields, 127 weed species belonging to 28 plant families were found, among these species 16 species showed more than 10 % of frequency. When these species were investigated from indicator viewpoint; Alopecurus myosuroides Huds. was indicator of wheat fields which had low altitude (0-200 m), smooth relief, 31-60 cm ground water, middle-high and too high lime, middle and heavy soil, no salt; Silybum marianum (L) Gaertn. was indicator of wheat fields which had low altitude (0-200 m); Lolium perenne L., was indicator of wheat fields which had middle and heavy soil, no salt, low and middle organic matter; Lolium temulentum L, was indicator of wheat fields which had 0-60 cm ground water, middle and heavy soil, no salt; Anagallis arvensis L, Capsella bursa-pastoris (L) Medik., Convolvulus arvensis L, Matricaria chamomilla L, Papaver rhoeas L, Sinapis arvensis L, Stellaria media (L) vlll., Vaccaria pyramidata Medik., Vicia narbonensis L were indicator of wheat fields which had middle and heavy soil and finally Vicia sativa L was indicator of wheat fields which had no salt. In the corn fields in Çukurova Region, 67 weed species belonging to 21 plant families were found, among these species 18 species showed more than 10 % of frequency. When these species were investigated from indicator viewpoint; Amaranthus viridis L, was indicator of corn fields which had lowland (0-50), no salt, high and too high lime; Paspalum paspalodes (Michx.) Schrib., was indicator of corn fields which had lowland (0-50), no salt, high and too high lime; Solanum nigrum L, was indicator of corn fields which had 0-60 cm ground water; Amaranthus albus L. was indicator of corn fields which had no salt; Physalis alkekengi L, was indicator of corn fields which had middle, high, too high lime.