Kişinin profil görüntüsünden kulak yerini tespit etme ve kimliğini tanımlama sistemi
Detection and recognation system from person's ear profile view
- Tez No: 352261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Modern yaşamın ve artan teknoloji kullanımının beraberinde getirdiği gereksinimlerden biri de güvenliktir. Bununla birlikte güvenlik uygulamaları sahtecilik ile gündeme gelmekte ve birçok sistem ciddi ataklara maruz kalmaktadır. Günümüzde bu durum güvenlik konseptini değiştirmiş ve şifre, kimlik kartı gibi uygulamalar yerini bireye has özellikler ile kimlik tespiti yapan biyometrik sistemlere bırakmaya başlamıştır. Güvenlik konusu teknoloji ile birlikte bütünleşip biyometrik özelliklerin araştırılması ve otomatik olarak tanınması şeklinde gelişim göstermiştir. Bu çalışmada biyometrik özelliği olan insan kulağının, profil yüz resminden kulak yerinin tespiti ve seçili kulak bölgesine göre örüntünün tanınması üzerinde durulmuştur. Kişinin profil görüntüsünden kulak yeri tespit ve tanımlama için antropometrik kanonlardan faydalanılmış, benzerlik araştırılması için ise istatistik bir yöntem olan Temel Bileşenler Analizi (TBA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increased of technology and modern life use bring one of the requirements is security. However, security applications and come up with a lot of counterfeiting system is exposed to a serious attack . Today, this situation has changed the concept of security and password, ID card with unique features to individual applications such as location identification, biometric systems that are being replaced. Security issues along with the technology that blends the automatic recognition of biometric features in the form of research and development has shown. In this study, the biometric feature of the human ear, the ear profile face image detection and location selected by the ear region focused on pattern recognition. People ears from the profile image of the canon anthropometric was utilized for the determination and recognation of the location, which is a method similar to investigate the statistics of Principal Component Analysis (PCA) was used.