Ürün tasarımında sapmalı ve sapmasız görselleştirme yazılımlarının tasarımcı adayları açısından karşılaştırılması
A comparasion of biased and unbiased visualization software in product design from design students' point of view
- Tez No: 352372
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ŞATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Günümüzde, tasarım olgusu içinde, gittikçe artan bir önem gösteren görselleştirme kavramı, tasarımcının kendi öngörümü olan tasarımını, meslektaşları ve kullanıcı ile paylaşmasını sağlamaktadır. Sonlanmamış bir tasarım bile, eskiz aşamasından, finale yakın son durumlarına kadar, bir dil olarak görselleştirme ile disiplinler arası iletişimde paylaşılabilinir. Tasarımın önemli bir parçası olan görselleştirme olgusu artık bilgisayarlar tarafından, bu iş için özelleşmiş 3 boyutlu görselleştirme yazılımları tarafından yapılmaktadır. 3 boyutlu görselleştirme yazılımları, tasarımcının, tasarım aşamasında hazırladığı sayısal modelinden, sanal sahne kurgusu sağlayarak foto gerçekçi imajlar üretmesini sağlar. Bu tarz görselleştirme yazılımlarını, çalışma prensipleri ve süreci açısından sapmalı ve sapmasız olmak üzere iki genel kategoride toplayabiliriz. Sapmalı görselleştirme yazılımları daha çok parametre ve girdi içermesi ile kullanıcıya daha çok kontrol sağlarken, sapmasız görselleştirme yazılımları çok daha az ayar içerir. Kullanıcı dostudur, hem de yüksek bir öğrenim ivmesine sahiptir. Tasarımcı açısından, bu iki temel görselleştirme yazılımının bir kıyaslamasını yapmak, hangisinin tasarımcıyı tasarımcı kimliğinden uzaklaştırmadığını görmek ve sonuca giden yolda karşılaştırmak, önemli bir fayda sağlayabilir. Bu kıyaslamayı yapmak amacı ile 6 adet endüstriyel ürün tasarımı öğrencisi üzerinde bir deney uygulanmıştır. Bu deneyde, öğrencilerin, birer tasarımlarının, ayrı ayrı iki yazılım türüne de örnek teşkil edebilecek yazılımlarla, görselleştirmesi kayıt altına alınmış ve ortaya çalışma sürecine dair protokoller çıkartılmıştır. Bu protokoller daha sonra protokol analizi yöntemi ile analiz edilmiş, bunun için de kodlandırılmış parçacıklara ayrıştırılmışlardır. Süre bilgisi de içeren bu kodlardan daha sonra araştırmanın analizini oluşturacak veriler elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, sapmasız resmetme yazılımlarının, az deneyimli kullanıcılara daha çok fayda sağladığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, as a part of the fact of design, the valued concept of visualization lets the designer share his projection of design with his colleagues and the end user. Even an unfinished design, from the drafting phase, till the finalizing stages can be shared between the disciplines via the concept of visualization, as a design language. Recently, as an important part of the design, the concept of visualization is handled by computers with the use of specialized 3 dimensional visualization software. 3 dimensional visualization software, by preparing a virtual stage environment, lets the designer to create photorealistic images of the digital model that he prepared during the design phase. These types of visualization software, can be divided into two sub-categories as biased and unbiased, according to their working principles and processes. Biased visualization software, by having many parameters and requiring more input from the user, offers more control, but on the other hand, unbiased visualization software requires less input and becomes more user friendly and has a higher slope of learning curve. A comparasion of these two kinds of visualization software, from the view of the design student, to see which kind of software does not strip the designer from his designer identity can be very helpful. To make this comparasion, an experiment is conducted upon 6 design students. In this experiment, the recordings of the working processes with these two kind of visualization software for the six students are collected and 12 different protocols are recorded. These protocols are then coded,segmented and analyzed according to the use of protocol analysis concept. From time information containing segments, the data required for the analysis is gathered. The outcome of the analysis concluded that unbiased visualization software was more helpful in the case of less experienced users and design students.