Rehabilitation of corrosion damaged substandard rc columns with using frp
Standartlara uymayan korozyon hasarlı betonarme kolonların karbon lifli polimer kullanılarak güçlendirilmesi
  1. Tez No: 352447
  2. Yazar: ARAS KALYONCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER İLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Korozyon, öteleme kapasitesinde düşüşe, donatı kesit alanlarının azalmasına, beton donatı arasındaki ilişkinin bozulmasına ve beton örtüsünün çatlamasına neden olması nedeniyle mevcut betonarme binaların sahip olduğu en büyük problemlerden biridir. Bundan dolayı özellikle deprem bölgelerinde standartlara uymayan malzemeler ve methodlar kullanılarak yapılmış korozyon hasarlı betonarme elemanların güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada korozyon nedeniyle hasara uğramış standartlara uymayan betonarme kolonların güçlendirilmeleri üzerine deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Altı adet kolon çok düşük dayanımlı beton ve standartlara uymayan düzeyde düz donatı kullanılarak oluşturulmuş ve yüksek eksenel yük altında sismik yüklemeye tabi tutulmuşlardır. Kolonlardaki sıkılaştırma bölgeleri ve donatı detayları yönetmeliklere uymayacak şekilde düzenlenmiştir. Ardından numunelerden biri referans numunesi olarak ayırılmış, diğerleri hızlandırılmış korozyona maruz bırakılmıştır. Bir diğer numune daha korozyon hasarlı referans numunesi olarak ayrılarak diğer 4 numune güçlendirmeye/iyileştirmeye tabi tutuklmuştur. Güçlendirme/İyileştirme işlemlerinin ardından tüm numuneler yüksek eksenel yük ve tekrarlı yatay sismik yük altında test edilmişlerdir. Test sonuçları uygulanan güçlendirme/iyileştirme prosedürünün hem dayanıma hem de sünekliğe katkısının olduğunu vurgulamıştır. Bunun yanısıra analitik tahmin ve hesaplamalarlar bulunan dayanım ve hasar şekilleri deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corrosion is one of the major problems for the existing structures and may cause significant decrease in drift capacity and strength of RC (reinforced concrete) columns due to reduction of effective cross-section of reinforcing bars, alteration of bond characteristics between reinforcing bars and concrete, and cover cracking along the reinforcing bars. Therefore, rehabilitation of corrosion-damaged columns is extremely important, particularly in seismic regions and if a substandard construction methodology is used. In this thesis, an experimental work is presented on the seismic performance of rehabilitated/retrofitted substandard RC columns, which were damaged due to corrosion of reinforcing bars. For this purpose, six substandard columns were tested under high axial load and reversed cyclic lateral loads. The columns were constructed with extremely low quality concrete and plain round bars. The spacing and details of transverse reinforcing bars did not comply with the code regulations as well. Then, the specimens, except the reference ones, were subjected to accelerated corrosion process. One of the corrosion-damaged specimens was tested before rehabilitation/retrofitting procedure, while the other four specimens were tested after rehabilitation/retrofitting procedure. The test results clearly demonstrated the efficiency of the applied rehabilitation/retrofitting procedure, both in terms of strength and ductility. Furthermore, analytical predictions about strength and failure modes of the specimens are compared with experimental findings.