Membran filtrasyon tekniği ile koliform analizinde kullanılan besiyerlerinin kıyaslanması
Comperasion of culture media used in coliform analysis via membran filtration technique
  1. Tez No: 352474
  2. Yazar: SEVDA TAŞTEMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR HALKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, çeşitli gıdalardan izole edilen 46 adet koliform grup üyesi bakteri, kontrol olarak PCA ile koliform grup için selektif olan Tergitol TTC NKS, Endo NKS ve mFC NKS olmak üzere 4 farklı besiyerinde ve 2 farklı inkübasyon sıcaklığında analiz edilmiş ve ayrıca karışık kültür olarak denenmiştir. Saf kültürlerde elde edilen sonuçlara göre besiyerleri arasında bir fark bulunamamıştır (P>0,01).
Özet (Çeviri)
Comparing of Culture Media Using in Coliform Analysis via Membrane Filtration Technique ABSTRACT In this study, 46 units member of coliform group bacteria which isolated from various foods, has been analysed as a check on the PCA , Tergitol, Endo NKS and mFC NKS including 4 different culture media and 2 different incubation temperature and also it has been tested as mixed cultrure.