Bezafıbrat'ın insan periferal lenfositlerinde ın vıtro genotoksik etkilerinin araştırılması ve hücrelere geçiş miktarının HPLC tekniği ile belirlenmesi
In vitro genotoxic effects of bezafibrate on human peripheral lymphocytes and determination of the drug permeation amount into the cells by HPLC
  1. Tez No: 352494
  2. Yazar: SAEİD SADİGHAZADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAKTAŞ, PROF. DR. EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada kolesterol düşürücü ilaçlar gurubuna ait olan Bezafibrat'ın genotoksik etkiye sahip olup olmadığı insan periferal kan lenfositlerinde in vitro olarak kromozom anormalliği (KA) ve mikronukleus (MN) testleri ile, sitotoksik risk taşıyıp taşımadığı ise mitotik indeks (MI) ve nukleus bölünme indeksi (NBI)'nin belirlenmesi yoluyla araştırılmıştır. Ayrıca Bezafibrat'ın hücrelere geçiş miktarı HPLC tekniği ile kalitatif ve kantitatif olarak belirlenmiştir. Hücreler 24 ve 48 saat süre boyunca 100, 175, 250 ve 325 µg/ml Bezafibrat ile muamele edilmiş ve kültür süresinin sonunda hücreleri çöktürdükten sonra süpernatant Bezafibrat'ın hücreye geçiş miktarını saptamak için alınmıştır. Bezafibrat'ın, insan periferal kan lenfositlerinde 24 ve 48 saatlik muamele süresinde hücrelere geçiş miktarı kontrole göre önemli olduğu halde Bezafibrat KA'yı ve MN oluşumunu uyarmamıştır. Bezafibrat, yaptığımız testlerin sonucuna göre genotoksik değildir. Ancak Bezafibrat 24 ve 48 saatlik muamele sürelerinde MI ve NBI'nın düşmesine sebep olmuştur. Bu sonuçlara göre Bezafibrat'ın insan periferal lenfositleri üzerinde sitotoksik etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The present research was aimed to study of genotoxic and cytotoxic effects of cholesterol lowering drug Bezafibrate on human peripheral blood lymphocytes by in vitro tests. In this study we used chromosomal abnormalities (CA) and micronucleus (MN) tests as genotoxicity tests and mitotic index (MI) and nuclear division index (NDI) tests for investigating cytotoxic effects of Bezafibrate. In addition HPLC was used for identification and quantification of the drug permeation amount into the cells. The cells were treated with 100, 175, 250 and 325µg/ml of Bezafibrate for 24 and 48 hours. At the end of the treatment period and after precipitation the cells, supernatant was taken to analyze to determination of Bezafibrate. In spite of significant permeation of Bezafibrate into the human peripheral blood lymphocytes in 24-h and 48-h treatment periods, Bezafibrate did not increase the CA and MN frequency in human peripheral blood lymphocytes, means that Bezafibrate did not have any genotoxic effects on human peripheral blood lymphocytes. In addition, exposing to the Bezafibrate for 24 and 48 hours caused to decrease MI and NDI in the cells in 24-h and 48-h treatment periods. According to this study Bezafibrate has cytotoxic effects on human peripheral lymphocytes.