Rüzgar santralının elektrik şebekesine etkisinin araştırılması
Investigating the impact of wind power plant on electricity network
- Tez No: 352495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞRAŞ CUMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Geleneksel yöntemlerle enerji üretimi kaynaklarımızı tüketirken, yenilenebilir enerji dünyanın enerji ihtiyacını karşılamak için yeni bir çözüm olarak ön plana çıkmıştır. Yenilenebilir enerji şu ana kadar bilinen en zararsız enerji üretim şekli olduğundan bu çalışmada yenilenebilir enerji üretim şekillerinden en yaygın olanı üzerine odaklanılmıştır. Bu tezde, örnek bir alanda 16 rüzgâr türbini içeren bir rüzgâr çiftliği MATLAB kullanılarak modellenmiştir. Durum çalışmalarında rüzgâr türbini düşük gerilim çıkışı ve orta gerilim tarafı hataları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy, as a new solution to world's energy needs, is come forward while generating energy with conventional systems are depleting our resources. Since renewable energy is heretofore known the most innocuous power generation method, it is focused on one of the most widely used type of renewable energy generation in this study. In this thesis, a wind farm that includes 16 wind turbines in a sample region is modeled using MATLAB. In case studies, wind turbine low voltage output and medium voltage side faults are investigated.