Telafi edici büyümenin sütten kesilmiş kuzularda rasyon tercihi ve besi performansına etkileri
The effects of compensatory growth on weaned lamb fattening performances and feed choice
  1. Tez No: 352496
  2. Yazar: İSMAİL ŞENÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada büyümesi geriletilmiş kuzuların sonraki telafi edici büyüme döneminde gösterecekleri rasyon tercihleri, yemlenme davranışları, besi performansları üzerinde durulması amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini Çukurova et koyunu 3/8 Rambouillet , 3/8 Ile de France, 1/8 ivesi ve 1/8 sakız kanı taşıyan sütten kesilmiş 24 baş düşük ve yüksek canlı ağırlıklı olarak erkek kuzular 2 gruba ayrılmıştır. Canlı ağırlık bakımından farklı olan gruplar kendi içinde 2 gruba ayrılmış ve bu gruplardan biri kısıtlı (1 kg/gün %10 yonca içeren TMR), diğeri ise serbest TMR ile beslenmiştir. Kısıtlı beslenen kuzuların canlı ağırlık kazanmaları yavaşlatılmış ve aynı yaşta ancak farklı canlı ağırlık ve/veya kondisyonda olan gruplar oluşturulmuştur. Tercihli yemleme dönemi 7 hafta sürdürülmüş ve kuzulara arpa, buğday kepeği, PTK ve yonca samanı tercih olarak eş zamanlı ve serbest olarak sunulmuştur. Denemede kısıtlı ve serbest yemleme gruplarının kısıtlama yapılan dönemdeki (1-4 hafta) veriler incelendiğinde besleme düzeyi etkisi kendini kısıtlı dönemde canlı ağırlık kazancı bakımından farklılıkta göstermiş ve canlı ağırlık ve yemleme düzeyi arasındaki interaksiyon önemli bulunmuştur (P0.05). Telafi döneminde bütün gruplarda arpa tercihinin %67.3 ile en yüksek olduğu, bunu %24.22 ile buğday kepeğinin, %4.01 ile pamuk tohumu küspesinin ve %4.47 ile yonca tercihinin izlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to investigate the effects of feeding level and initial live weight on fattening performance and diet preferences of lambs. 24 Çukurova meat lambs (3/8 Rambouillet, 3/8 Ile de France, 1/8 Awassi and 1/8 Chios crossbred) were used in the study. Lambs were allocated light and heavy weight groups and they were fed in two groups as restricted and ad libitum during 4 week retardation period. After retardation period, all groups were allowed to cafeteria feeding with barley, cotton seed meal, and wheat bran and alfalfa hay simultaneously and freely for 7 weeks as realimentation period.