Krom III klorür tuzuna maruz kalan mayalara c vitamini katılarak mayaların malondialdehit, glutatyon, antioksidan vitaminler ve enzimlerine etkisinin araştırılması
Research on the effects of exposure to chromium III chloride salt on yeasts and the effects of vitamin c, malondialdehyde, glutathione, antioxidant vitamins and enzymes
  1. Tez No: 352525
  2. Yazar: EBRU ÇÖTELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Krom III klorür (CrCL3.6H2O) tuzuna maruz kalan (10 ve 40 ppm krom olmak üzere) maya (Saccharomyces cerevisiae)'ların ortamına 10, 15 ve 20 ppm C vitamini katıldı. Daha sonra bu mayaların 12, 24 ve 36. saat sonra canlılık oranları, A, E ve C vitaminleri, indirgenmiş glutatyon (GSH), yükseltgenmiş glutatyon (GSSG) ve Malondialdehit (MDA) miktarları yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile GSH-Px (Glutatyon Peroksidaz), GSH-Rd (Glutatyon Redüktaz) ve SOD (Süperoksit Dismutaz) antioksidan enzimlerinin aktiviteleri ise spektrofotometre ile belirlendi. Besi ortamlarına 10 ve 40 ppm olmak üzere iki farklı dozda krom ile 10, 15 ve 20 ppm C vitamini uygulanmış mayaların 12, 24 ve 36. saatlerinde protein miktarları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 10, 15 and 20 ppm vitamin C is added to the environment of the (Including 10 and 40 ppm chromium) yeast (Saccharomyces cerevisia) which is exposed to Chromium III chloride (CrCL3.6H2O) salt. These yeasts are then 12, 24 and 36 hours later, the survival rate, A, E and C vitamins, reduced glutathione (GSH) and oxidized glutathione (GSSG) and malondialdehyde (MDA) Quantities high performance liquid chromatography (HPLC) and the GSH-Px (Glutathione Peroxidase), GSH-Rd (Glutathione Reductase) and SOD (Superoxide Dismutase) antioxidant enzyme activities determined by the spectrophotometer. Two different dose of chrome and 10, 15 and 20 ppm of vitamin C have been applied to the stock environment, the amount of protein have been investigated at the 12, 24 and 36 hours of yeasts.