Lpg'ye –hidrojen ilavesinin buji ile ateşlemeli bir motorun performans ve emisyonlarına etkisi
The effect of an engine performance and emissions with the addition of hydrogen to the lpg-spark ignition
- Tez No: 352549
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAHİR SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde araç sayısının artması, fosil yakıtların azalması ve bu yakıtların yanması sonucu oluşan zararlı egzoz emisyonlarının çevreyi kirletmeleri sonucunda içten yanmalı motorlarda alternatif yakıt arayışı artmıştır. Bu tez çalışmasında, çeşitli yüzde oranlarında LPG, Hidrojen, karışımlarının performans ve emisyon karakteristikleri deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmada, dört zamanlı, tek silindirli, hava soğutmalı, 270 cm3 silindir hacmine sahip motor kullanılmıştır. %100 LPG ve %2 H2 + %98 LPG, %4 H2 + %96 LPG ve %6 H2 + %94 LPG gaz karışımlı yakıtlar farklı devir ve sabit hava fazlalık katsayılarında test edilmiştir. Karışımdaki hidrojen miktarının artması sonucunda performansın düştüğü, egzoz emisyonlarında CO ve CO2 iyileşirken, NOx miktarının arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In these days increasing number of vehicles, the reduction of fossil fuel and as a result of the combustion of these fuels harmful exhaust emissions polluting the environment, as a result of the search for an alternative fuel in internal combustion engine has increased. In this study, the various percentages of LPG and hydrogen gas blends performance and emission characteristics were investigated experimentally and numerically. In this experimental study, an engine with four strokes, a single cylinder, air cooled, with a volume of 270 cm3 cylinder engine was used. % 100 LPG and the mix of % 2 H2 + % 98 LPG, %4 H2 + % 96 LPG and % 6 H2 + % 94 LPG are tested in various engine speeds and fixed equivalence ratios. It was defined that the decreasing of the engine performance as a result of the increasing of amount of hydrogen gas in the mixture, decreasing in the amount of CO and CO2 gases exhausted and increase in the amount of NOx.