Kapalı hücreli metalik köpüklerin yüksek sıcaklıkta şekillendirilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of formability of closed cell metalic foams at high temperature
  1. Tez No: 352556
  2. Yazar: EMRAH ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Al esaslı kapalı hücreli metalik köpüklerin yüksek sıcaklıkta şekillendirilebilirliği incelenmiştir. AlMg1Si0,6TiH20,8 alaşımlı preform malzemeden sabit deney şartlarında dikdörtgen kesitli köpük numuneler üretilmiştir. Köpürtme fırınına yerleştirilen bir düzenek sayesinde, köpük numunelere eğme ve yerçekimi etkisiyle serbest eğme testleri uygulanmıştır. 600, 625 ve 640 °C' de katı faz bölgesinde farklı deformasyon hızlarında uygulanan eğme testi sonucunda, yaklaşık 11° lik açısal deformasyondan sonra numuneler kopmuştur. 635-656 °C sıcaklık aralıklarında katı ve katı + sıvı faz bölgesinde 75 dakikaya kadar süren serbest eğme testlerinde yüksek deformasyon oranları sağlanabilmiştir. Bu test sürecinde sıcaklığa bağlı süre-açısal deformasyon ilişkileri belirlenmiştir. Serbest eğme yöntemi ile 656 °C sıcaklıkta 82° açısal deformasyon miktarına makro hatasız ulaşılmıştır. Deformasyonun sürdürülmesinde kritik bir sıcaklığın ve deformasyon hızının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate formability of Al based closed cell metallic foams at high temperature. Rectangular section foam specimens were produced from AlMg1Si0.6TiH20.8 alloy preform material under stationary experimental conditions. By means of a mechanism placed in foaming furnace, free bending test with the effect of gravity and force bending test were performed to foam specimens. As a result of force bending test applied in different deformation rates in 600, 625 and 640 °C, in the solid phase zone, specimens ruptured after angular deformation of nearly 11°. In free bending tests which lasted up to 75 minutes in 635-656 °C temperature intervals, in the solid and solid + liquid phase zone, high deformation rates could be achieved. During this test, the time-angular deformation relationships based on temperature were determined. Angular deformation of 82° was achieved without macro defect at 656 °C temperature via free bending method. The importance of a critical temperature and deformation rate was emphasized in maintaining the deformation.