Esas ve kuvvetli fuzzy metrik uzaylar
Principal and strong fuzzy metric spaces
  1. Tez No: 352574
  2. Yazar: MUSTAFA IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde, önce fuzzy metrik uzay kavramı ve bu uzayın temel özellikleri verilmiştir. Ayrıca fuzzy metrik uzayların topolojik yapısı, bu uzaylarda yakınsaklık ve süreklilik gibi temel özellikleri verilmiştir. Daha sonra esas fuzzy metrik uzayların özellikleri örnekler ışığında incelenmiştir. Son olarak kuvvetli fuzzy metrik uzay kavramı ve buna ilişkin örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of fuzzy metric space and the basic properties of these spaces are given. In addition, the topological structure of fuzzy metric spaces, these spaces are given basic features such as convergence and continuity. Then, principal fuzzy metric spaces have been studied in the light of examples. Finally, the concept of strong fuzzy metric spaces and examples of strong fuzzy metric spaces were given.