Rüzgâr enerjisi üretim sistemlerinde izleme ve hata kontrol sistemleri
Monitoring and fault control systems on wind energy production systems
- Tez No: 352577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, rüzgar enerjisi üretim sistemlerinde izleme ve hata kontrol sistemleri tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışma esnasında esnek programlanma özelliği, çoklu işlem kabiliyeti ve hızlı olması sebebiyle FPGA kullanılmıştır. Rüzgâr türbinlerinin parametrelerinden olan sıcaklık, titreşim, jeneratör devri, rüzgâr hızı, akım, gerilim ve güç değerleri uygun sensörler kullanılarak ölçülmüştür. Ölçüm sonucunda elde edilen analog değerler analog sayısal dönüştürücüler yardımıyla sayısal verilere dönüştürülmüştür. Bu sayısal veriler gerçek zamanlı izleme ve grafik çizdirme işlemleri için bir veri tabanında saklanmıştır. Veritabanı işlemlerinde Microsoft Office Access 2007 Veritabanı kullanılmıştır. İzleme arayüz sayfalarının tasarımında Microsoft Visual Studio 2010 kullanılmış ve sayfalar Asp.NET platformunda geliştirilmiştir. Buna ek olarak zengin görseller için Devexpress kullanıcı arayüz kontrolleri kullanılmıştır. FPGA ile sunucu bilgisayar seri port arayüzü üzerinde birbirine bağlanmış ve veri aktarımı bu yolla yapılmıştır. Arayüz gerçek zamanlı izleme, grafik çizdirme, sistem ve yük kontrolü olmak üzere üç menüden meydana gelmektedir. Sunucu ve istemci bilgisayar internet üzerinden birbirine bağlanarak veri aktarımını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, monitoring and fault control systems on Wind energy production systems designed and was carried out. During the operation FPGAs are used because of Flexible programming capability, multi-processing capabilities and faster process. Wind turbines (WT) have different parameters such as temperature, vibration, generator speed, wind speed, load current, load voltage and load power. These parameters have been measured thanks to suitable sensors and transducers. The measurement results obtained analog values are converted with the help of analog-digital converter and are converted into numeric data. These numerical data are stored in a database for Real-time monitoring and graphics plotting operations. Microsoft Office Access 2007 Database is used as the database. Microsoft Visual Studio 2010 is used for design of the Monitoring interface pages. Also the pages have been developed in asp.net. Furthermore Devexpress user interface controls are used for rich image and visuality. FPGA and a server computer connected through a serial port interface (Universal Asynchronous Receiver/Transmitter),(UART), and data transfer is performed in this way. The interface is composed of three menu, these real-time monitoring, graphs plotting, and load control system including. Finally, the server and client computers connected together via the Internet provide data transfer.