Bazı enterococcus bakterilerinin probiyotik özelliklerinin araştırılması
The investigation of probiotic properties of some enterococcus bacterias
- Tez No: 352586
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada beyaz peynirlerden izole edilen, EPS üretimi yüksek olan E. faecium RI 41, E. faecium RI 56 ve E. faecalis RT 122 suşları ve EPS üretimi düşük olan E. faecalis RI 6, E. faecalis RI 21 ve E. faecium RT 81 suşları ile Enterococcus faecium DSMZ 20447 ve Enterococcus faecalis NCDO 581 standart suşlarının bazı probiyotik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla Enterococcus suşların otoagregasyon, koagregasyon ve hidrokarbonlara tutunma özellikleri ile farklı pH ve farklı safra konsantrasyonlarında gelişmeleri incelenmiştir. Enterococcus suşlarının otoagregasyon özellikleri incelendiğinde, en yüksek değerler E. faecalis RT 122 (%57) ve E. faecium RI 41 (%53) suşlarında gözlenirken, en düşük değer E. faecalis RI 6 (%25) suşunda bulunmuştur. Enterococcus suşlarının koagregasyon özellikleri 5 adet test bakterileri (Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium ve Eshericha coli) üzerinde uygulanmıştır. % Koagregasyon sonuçları değerlendirildiğinde, en yüksek değer Enterococcus faecalis RI 6 ile Salmonella enteritidis ATCC MU:80 arasında (%57,58) ve en düşük Enterococcus faecium RI 56 ile Salmonella enteritidis ATCC MU:80 arasında (%11,63) bulunmuştur. Enterococcus suşlarının farklı pH (2, 3, 4, 5, 5,5 ve 6,2) derecelerinde gelişimleri incelenmiştir. Tüm suşların genel olarak pH 2, 3 ve 4'deki % inhibisyon değerleri birbirlerine benzer olup, yüksek (%97) bulunmuştur. pH 5'de % inhibisyon oranları en yüksek olan suşlar E. faecalis RI 6 (%93) ve E. faecalis RI 21 (%92) suşlarında belirlenmiştir. Diğer suşların pH 5'deki inhibisiyon değerleri %62-76 arasında bulunmuştur. Suşların pH 5,5'daki inhibisiyon değerleri düşük olup % 12-31 arasında tespit edilmiştir. Enterococcus suşlarının farklı safra tuzu konsantrasyonlarında (% 0,06,% 0,15, %0,30) gelişmelerini incelenmiştir. E. faecalis RI 6, E. faecium RI 41, E. faecium RI 56 ve E. faecalis NCDO 581 suşlarının ortamda bulunan safrayı belirli bir seviyeye kadar tolere edebildiği tespit edilmiştir. Diğer suşların safra tuzlarına karşı toleranslılıklarının safra oranına ve safra tuzu konsantrasyonuna bağlı olarak değiştiği belirlenmiştir. Safra konsantrasyonu artırıldığında, özellikle % 0,30 oranındaki safranın varlığında birçok Enterococcus suşunun üreme ve hücre yoğunluğunda azalma tespit edilmiştir. Enterococcus suşlarının farklı hidrokarbon organik çözücülere (kloroform, ksilen, etil asetat ve toluen) tutunma özellikleri incelemiştir Tüm suşların bu maddelere tutunma özelliği gösterdiği gözlenmiştir. Suşların kloroform ve etil asetat organik çözücülerine karşı ksilen ve toluen'e göre daha fazla tutunma özelliği gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the high EPS procution of E. faecium RI 41, E. faecium RI 56 and E. faecalis RT 122 and low EPS production of E. faecalis RI 6, E. faecalis RI 21 and E. faecium RT 81 were used. Also, standard strains Enterococcus faecium DSMZ 20447 and Enterococcus faecalis NCDO 581 were included in this study. Some probiotic properties of these strains were investigated. Strains were examined for otoagregation and coagregation properties, growth in diferent pH values and bile salt concentration and adhesion properties to hydrocarbons. The Otoaggregation properties of Enterococcus strains were analyzed and the highest value were determined in the cultures E. faecalis RT 122 (57%) and E. faecium R 41 (53%). While the lowest (25%) value were estimated in E. faecalis RI 6 strain. The Coaggregation properties of Enterococcus strains were applied on 5 tested bacteria (Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium and Eshericha coli). Due to coaggregation percent results, the highest one was between E. faecalis RI 6 and S. enteritidis ATCC MU:80 (%57,58) and the lowest one was between E. faecium RI 56 and S. enteritidis ATCC MU:80 arasında (%11,63). The growth abilities of Enterococcus strains in different pH values (2, 3, 4, 5, 5,5 and 6,2) were estimated. In generally, all the cultures were high inhibited (97%) in pH values (2,3,4). In pH:5, the higher inhibition growth were observed in the cultures E. faecalis RI 6 (93%) and E. faecalis RI 21 (92%). Other strains in pH:5 were inhibited between %62-76. All the strains were quite low inhibition 12-31% in pH 5,5. The growth abilities of Enterococcus strains in different (% 0,06, % 0,15, % 0,30) bile salts concentration were determined. Strains E. faecalis RI 6, E. faecium RI 41, E. faecium RI 56 and E. faecalis NCDO 581 were tolerated bile salts in certain levels. Tolerances other strains to bile salts were changed according to the rate and bile salts concentration. However, the increasing of bile salt concentration and in 0.30% concentration all the strains were showed low growth densities. The biosorptions of Enterococcus strains to different hydrocarbons organic solvents (chloroform, xylene, ethyl acetate and toluene) were studied. All the strains were found to exhibit adhesion to the hydrocarbons. All the strains were more capable adhesions to chloroform and ethyl acetate more than xylene and toluene.