Dalyan Maraş Mahallesi Maraş Caddesi çevirgen geleneksel konutunun restorasyon ve yeniden işlevlendirme önerisi
Restoration and refunction proposal of Dalyan Maras Neighborhood Maras Street cevirgen traditional house
- Tez No: 352587
 - Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AKSULU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma Muğla ili Dalyan ilçesinde yer alan geleneksel konutu konu almaktadır. Çalışmanın amacı, Dalyanda tek kalmış bu geleneksel yapının belgelenmesi ve restorasyonunun tamamlanması ile bölgenin mimari mirasının korunmasıdır. Çalışma kapsamında yapının yakın çevresi ve günümüzdeki durumu incelenerek karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile yapının özgün durumu araştırılmış, çevre ilçelerde kullanılan yapım teknikleri, cephe özellikleri, plan tipleri incelenerek Dalyan' daki geleneksel konutun diğer konutlardan ayrılan ve benzeyen yönleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek kriterler belirlenmiş ve uygulamaya geçiş aşamasında, belirlenen kriterlerin yeni işlev ile birlikte değerlendirildiği bir restorasyon projesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis is based on the traditional building in Dalyan the provence of Muğla. The aim of the study is to conserve a heritage which is the only and unique example in the town. In the contexs of the study, the neigborhood of the building, the physical condition of the building has been analized and by comperative study the original condition of the building is defined. Then, by evaluating the differences and similiraties of facade and plan types, construction techniques and by considering the peculiarities of the region the proper function for the building is determined and restoration project proposed.