Porselen hammaddelerinin zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 35259
  2. Yazar: HALİL AKKOYUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET Porselen üretiminde hammadde olarak kullanılan kil, kaolen, feldispat, kuvars, manyezit, mermer, dolomit ve vollastonit doğada bileşik olarak bulunmaktadır. Porselen hammaddeleri istenmeyen bileşimlerden arındırılmadan kullanılmamakta ve boyut küçültme, flotasyon, manyetik ayırma yöntemleri ile zenginleştirilmeleri gerekmektedir. Feldispat oluştuğu ortamdan gelen mika, turmalin gibi mineraller bileşiminde Fe2Û3 içermektedir. Feldispattaki Fe2C>3 içeriği porselende göz ile görülebilecek demir emprüteleri oluşturmakta ve porselenin kalitesine olumsuz etki etmektedir. Bu çalışmanın konusunu porselen üretiminde hammadde olarak kullanılan feldispattaki Fe203'ün manyetik ayırma yöntemi ile bünyeden uzaklaştırılması oluşturmuştur. Aydın-Çine yöresine ait K-feldispat numunesindeki Fe203 oranı elektro manyetik ayırıcı ve Permroll manyetik ayırıcı ile indirilmiştir. Kullanılan numune ve manyetik ayırma sonucu elde edilen ürünler üzerinde kimyasal analizler ve 1380°C'de pişme deneyleri yapılmıştır. Elektro manyetik ayırıcı ile yapılan çalışmada Fe2Û3 oranı %0.15'den % 0.14'e, Permroll manyetik ayırıcı ile yapılan çalışmada ise Fe2Û3 oranı %0.15'den % 0.13'e indirilmiştir. Pişme sonuçlarında manyetik olmayan ürünlerin, manyetik ürünlerden ve orijinal numuneden daha az Fe2Û3 emprüteleri içerdiği görülmüştür. Pişme deneyleri sonucu % 0.13'e kadar azaltılmış olan Fe203 oranının porselen bünye için uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Clay, kaolin, feldspar, quartz, marble, dolomite, wollastonite and magnesite, which are used in the production of porcelain as raw materials, are found as compounds in nature. Porcelain raw materials have to be refined from impurities. In order to do this, the raw materials need to be concentrated by size reduction, flotation and magnetic seperation methods. The minerals such as mica, turmaline in feldspar are contains Fe2Û3. The subject of this study is to remove Fe2C>3 from feldspar by magnetic seperation. In this study, the K-feldspar from Aydın-Çine region was undergone to the electromagnetic and Permroll magnetic seperation. After the magnetic seperation, the chemical analysis were carried out on the samples. Moreover, samples were fired at 1380°C to abserve any evidence of Fe2Û3 impurities. The chemical analyses results show that the content of the samples was decreased from 0.15 % to 0.14 % and from 0.15 % to 0.13 % as a result of the electromagnetic and Permroll magnetic seperation respectively. Furthermore, the fired samples were observed to be free of impurities. To sum up, 0.13 % content in feldspar was found to be low enough to provide a good porcelain quality.