N,N dimetilformatid, N,N dimetilasetamid N,N dietilformatid ve N,N dietilasetamid tetrasiyanokadmiyum komplekslerinin IR spektroskopik bölgesinde incelenmesi
- Tez No: 35260
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞENYEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada, MLaCd(CN)* ( M = Mn, Co, Cu ve Zn ile L = DMF, DMA, DEF ve DEA ) formülü ile verilen N, N Dimetilfor. mamid metal (II) tetrasiyanokadmiyum, N, N Dimetilaaetamid metal (II) tetrasiyanokadmiyum, N,N DietiIformamid metal (II) tetras iyanokadmiyum ve N, N Dietilasetamid metal (II) tetra siyanokadmiyum kompleksleri kimyasal yollardan ilk kez elde edildi. HITACHI 270-30 model spektrometre ile 4000 -400 er1 spektroskopik bölgesinde infrared soğurulma spektrumları kaydedilerek, titreşim frekansları incelendi. Bazı titreşim modlarında kompleks oluşumu nedeniyle serbest moleküle göre kaymalar gözlendi. Komplekslerdeki V(C=0) frekanslarının, serbest ligand moleküllerinin V(C=0) frekanslarına göre düşük, 3t(N-C=0) frekanslarının da yüksek frekansa doğru kayma gösterdiği belirlendi. Bu kaymalar metale bağlılıktan ileri gelmektedir ve ligand moleküllerinin metal a- t omuna oksijen atomuyla bağlı olduklarını gösterir. Spektrmaların incelenmesi, komplekslerin yapılarının |M-Cd(CN)4| polimerik tabakalardan oluştuğunu göstermiştir. Komplekslerde (Cu'lular hariç) kadmiyum atomu düzgün karesel düzende siyan molekülüne ait dört karbon atomuyla, metal atomları ise siyan grubunun dört azotu ve ligand moleküllerinin iki oksijeni ile çevrilidir. Bakirli komplekslerde ise |Cu-Cd(CN)4| polimerik taba- IIIkalarimn diğer komplekslerden daha düşük simetride olduğu tesbit edildi. Bu durum Cu-NC bağlarının, Cu üzerindeki terslenme merkezini koruyacak şekilde iki uzun iki kısa bağ halinde olduğu seklinde Jahn-Teller Olayı ile açıklanmıştır. Tabakalar arasındaki boşluklara ise küçük moleküller konuk olarak girebilmektedir (Şenyel, 1988). IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, N,N Dimethylf ormamide metal (II) tetra- cyanocadmium, N, N Dimethylacetamide metal (II) tetracyano- cadmium, N, N Diethyl formamide metal (II) tetr acyanocadmium and N,N Diethylacetamide metal (II) tet racyanocadmi um com plexes, which are formulated as ML3Cd (CN).*, [( M= Mn, Co, Cu and Zn ) with ( L = DMF, DMA, DEF and DEA ) 3, are presented for the first time and provided by the chemical means. Vi brational spectra are recorded with HITACHI 270 - 30 model spectrometer in the spectral region 4000 - 400 cm"1 and vi brational frequencies are examined. It is observed that some vibrational modes shift accord ing to free molecule because of formation complexes. It is observed that in complexes v(C=0) frequencies shift towards lower frequencies and 3t(N-C=0) frequencies shift too towards upper frequencies than the level of frequencies of free ligand molecules. This shifts occur because of bond and shows that ligand molecules bond to metal atom with O - donor atom. As a result of the investigation of the spectra, it is shown that complexes are consisting of jM-Cd(CN)«j polimeric «a» layers. In the complexes (except those with Cu), cadmium at oms are surrounded by four carbon atoms of cyanide groups in a square-planar environment. The metal atoms are surroundedby the four nitrogen of cyanide groups and two oxygens of the ligand molecules. In copper complexes, it is observed that I Cu-Cd (CN).»| polimeric layers are at lower symmetry, when compared with the other complexes. This is explanied with Jahn-Teller ef fect, where Cu-NC bonds are of two pairs of short and long bonds in trans positions around the copper. Empty spaces formed between the layers may be occupied by the small guest molecules (Şenyel, 1988). VI