Eğrekkaya baraj gölü diatom türleri (Kızılcahamam –Ankara)
Diatom species of Eğrekkaya dam lake (Kizilcahamam-Ankara)
- Tez No: 352618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AŞKIM GÜMÜŞ, PROF. DR. AYDIN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Diatomlar geniş yayılışa sahip önemli bir alg grubudur. Hemen hemen tüm sucul habitatlarda görülürler; aynı zamanda nemli yerlerde ve subaerial alanlarda da bulunabilirler. Diğer ototroflarda olduğu gibi, diatomlar sucul besin zinciri içerisinde primer prodüktiviteye katkıda bulunurlar. diatom türlerinin büyük bir kısmı su kalitesi, pH, kondüktivite, tuzluluk ve trofik düzeyi belirlemek amacıyla indikatör olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Ankara'nın içmesuyu kaynaklarından olan Eğrekkaya barajındaki mevcut diatom türleri belirlenmiş ve sistematik açıdan incelemeleri yapılmıştır. Bu amaçla Şubat 2013 – Kasım 2013 tarihleri arasında 4 kez arazi çalışması yapılarak diatom türlerine yönelik örneklemeler yapılmıştır. Ayrıca her bir istasyonun fiziksel parametreleri portatif cihazlar ile ölçülmüş ve türlerin dağılımı ile birlikte yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda toplam 74 diatom taksonu teşhis edilmiştir. Her bir istasyondan tespit edilen diatom türleri teşhis edilerek su parametreleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Yaygın olarak görülen türlerin fotoğrafları çekilerek ek olarak verilmiştir. Çalışma, bölge için orijinal olmasının yanı sıra daha sonra yapılması planlanan biyolojik izleme çalışmalarına model oluşturması bakımından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Diatoms are a vast spreading group of Algae. They can be seen in all aquatic habitats as well as moist and subaerial regions. Like other autotrophs, diatoms play an important role in contributing to primary productivity in the aquatic food chain. A large portion of diatoms are used as an indicator for determining, PH conductivity, sodium, water, quality and trophic levels. In this study, diatom species in Eğrekkaya dam which is Ankara's drinking water supply were identifed and a systematicaly examined. For this purpose, between February 2013 - November 2013 the fieldwork has been done for 4 times in order to get diatom species sampling. Also the physical parameters of each station were measured and interpreted together with dispersion of species with portable devices. As a result process a total of 74 diatom taxa were identified. Diatom species determine at each station were diagnosed and evaluated with physical water quality parameters. Common type species were photographed and given as addition. The work is important as a model for future biological monitoring works as well as original for the area