Veri zarflama analizi yöntemiyle hizmet, inşaat ve imalat sektörlerinin performanslarının incelenmesi
Service, construction and manufacturing sectors performance analysis with data envolopment analaysis
- Tez No: 352619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HASAN ÖRKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ekonomik anlamda dünyada söz sahibi olabilmek için ülkelerin sağlam ekonomik temelleri olması gerekmektedir. Son yıllarda yaşanılan ekonomik krizler özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkilemektedir. Önemli ekonomik göstergelerden enflasyon ve faiz oranı girdi, GSYH içinde büyük paylara sahip olan Hizmet, İnşaat ve İmalat sektörleri yıllık değişim oranları çıktı olarak kullanılarak 24 Avrupa ülkesi için Veri Zarflama Analizi tekniklerinden Charnes, Cooper ve Rhodes (CCR), Banker, Charnes ve Cooper (BCC) ve Ağırlıklı Hedef Programlama Modeli Sıralama Yaklaşımı (WGPDEA) modelleri ile incelenmiş, analiz sonucunda 2006-2012 yılları için elde edilen sonuçlar, yaşanılan ekonomik gelişmeler çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries must have solid economic fundamentals to have a say in economic respect in the world. Economic crises in recent years have adversely effected especially on developed and developing countries. In this study, unemployment and interest rate, which are important economical indicators, are used as inputs. Service, construction and manufacturing sectors, which have important parts in Gross Domestic Product (GDP), are used as outputs. These are analyzed by Charnes, Cooper ve Rhodes (CCR), Banker, Charnes ve Cooper (BCC) and Weight Goal Programming Data Envelopment Analysis (WGPDEA) models for 24 European Countries. The results of the analysis obtained for the years 2006-2012 are evaluated within the frame of economical developments.