Atık sulardan yağın elektrokoagülasyonla uzaklaştırılması
  1. Tez No: 35262
  2. Yazar: VİLDAN CANBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER BAKIR ÖĞÜTVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, suda kirliliğe neden olan yağların elektrokimyasal koagülasyon ile sudan uzaklaştırılması çalışılmıştır. Çalışmalar demir ve alüminyum reaktörde kesikli proses olarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerde, farklı başlangıç yag derisimleri kullanılarak uygulanan gerilim, reaktör tipi. polarizasyon ve destek elektrolit miktarının, yüzde giderim, hacim zaman verimi ve enerji tüketimi üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, iki farklı sektörden alman atıksu numuneleri elektrokimyasal işleme tabi tutulmuş ve %100 yag giderimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this work. the removal of oils which cause water pollution has been studied by the electrochemical method with Iron and Aluminum reactors using batch process. In the experiments, the effects of applied potential, reactor type and polarisation. amount of supporting electrolyte (Fe( III) sulfate) on percent removal, space-time yield and energy consumption have been examined by using different initial oil concentrations. The wastewater samples obtained from two different industrial plants have also been treated in the same reactor and oil removal of %100 has been achieved.