Sudaki boyar maddelerin ve ağır metallerin elektrokimyasal yöntemle giderilmesi çözünen anot ile elektrokoagülasyon
  1. Tez No: 15892
  2. Yazar: NURAY GÖNEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKER ÖĞÜTVEREN(BAKIR)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada; sulardan, boyar maddeler gibi renkli safsızlıklar yanında Cr(VI) gibi ağır metal içeriğinin de uzaklaştırılması için dolgulu bir elektrokimyasal hücre kullanıldı. Reaktör, iki kutuplu elektrot olarak davranan çelik Raschig halkaları ile dolduruldu. Kesikli olarak çalışan bu reaktörde; anotta oluşan Fe2+ iyonları, katotta sudan oluşan OH- iyonları ile tepkimeye girerek Fe(OH)2'i oluşturmakta, Cr(VI) ise Cr(OH>3 şeklinde Fe(OH)3 ile birlikte çökmekte, çözeltide bulunan diğer safsızlıklar da bu arada çökerek uzaklaşmaktadır. Benzer şekilde boyar maddeler de anot ve katottaki tepkimelerle oluşan Fe(OH>2 ile çökerek uzaklaştırılmaktadır. Yapılan çalışmada, derişim, elektroliz süresi, pH ve gerilimin değiştirilmesi ile giderimlerin, gerek Cr(VI) gerekse boyada % 100'e yakın olduğu gözlendi. Ayrıca, Sümerbank Basma Fabrikası 'ndan alınan işletme atıksuyunun, hiç bir işleme tabi tutulmadan aynı reaktörde elektrolitik olarak muamele edilmesiyle, hem renk hem de pH bakımından uygun çözeltiler elde edildi. Yine, Cr(VI) içeren bir kaplama atık suyunun aynı yolla arıtılması da çalışıldı ye sonuçta, çözeltideki Cr(VI)'nın % 100'e yakın uzaklaştırılabildiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
\a SUMMARY In this work, the removal of the colour impurities like a dye stuff (Acilan Blau) and heavy metal contaminants such as Cr(VI) from wastewaters has been carried out using an electrochemical reactor. Using this method, Fe2+ ions generated at the anode reacted with the OH* formed at the cathode causing a coprecipitation of the impurities with insoluble ferrous hydroxide. The effects of the initial concentration, applied potential, pH and the duration of the electrolysis on the removal rate of dye stuff and Cr(VI) were studied and the removal rates of % 100 practically were achieved. The waste water provided from Siimerbank Textile Plant were treated as supplied. The solutions obtanied after treatment have desired pH and colour. The plating bath rinse stream containing Cr(VI) was also treated electrochemically and Cr(VI) were removed completely from the solution.