Mermer işleme tesisleri atık sularının arıtma yöntemleri
  1. Tez No: 35263
  2. Yazar: İ. SEDAT BÜYÜKSAĞİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RİFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Mermer endüstrisi; 80'li yılların başlarında ülkemizde taşçılık sektörü iken, artık günümüzde ülkemiz ihracatının önde gelen endüstri kolu haline gelmiştir. Gelişen teknolojiye ve artan üretime paralel olarak üretimin ve işlemenin her adımında, su tüketimi ve ortaya çıkan atık miktarında da artış gözlenilmektedir. Artık sınırlı su kaynaklarının kullanımında ve çevre kirliliği konularında artan hassasiyetle birlikte bu endüstri kolunda da; kaynaklarının geri kazanamı ve çevre temizliği konulan daha da önem kazanmakta ve yeni tedbirlerle beraber, yasalar ile yönetmelikler hazırlanılmaktadır. Bu çalışmada; mermer işleme tesislerinde proses sonucu tüketilen suyun atıklardan arındırılarak tesise geri kazandırılması yöntemleri araştırılmıştır. Ayrıca halen tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan“ Flokülasyon ”( reaktiflerle çökeltme ) yönteminin ülkemizde en çok pazar bulan, 8 çeşit mermeri için uygulanabilirliği ile ortaya çıkan sorunların çözümü için yaklaşımlar getirilmeye çalışılmıştır. Denemelerde 4 ayrı şirkete ait 9 tip anyonik ve katyonik flokülantlar kullanılarak, uygun flokülant, optimum flokülant miktarı ve ortam pH'ları tespit edilmiştir. Sonuçta farklı cins mermerler için, farklı karakterde flokülantlar ve optimum tüketim miktarı ile uygun ortam pH'ları belirlenerek, endüstriyel boyuttaki tesislerde karşılaşılan sorunlar çözümlenilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY At the beginnig of 1980's, marble industry was considered as a quarry operation. Now, it is one of the most important export item of our country. Due to technological advances and production increases, water consumption and tailing amount in every production and processing stages were increased. Because of the limited resource availibility, environmental pollution problems, recycle of water and protection of environment were gaining importance. New regulations and laws are imposed. In this study, a new method for clarifying and recycling the process water from a marble plant was investigated. Flocculation was tested for 8 type Turkish marbles, which were sold best, in a lab. scale. Nine types of anionic and cationic flocculants were used to determine the type of flocculant, amount of flocculant and pH for optimum conditions. Results were compared with the industrial applications.